OLAF wysłał przestępców finansowych na 875 lat za kratki
Unijny urząd ds. walki z nadużyciami finansowymi OLAF pochwalił się w czwartek w dorocznym raporcie, że od swego powstania w 1999 r. wszczął ponad 3 tys. spraw, w wyniku których sądy karne skazały ponad 300 osób, co "daje w sumie niemal 875 lat pozbawienia wolności, z czego 208 w zawieszeniu".
Unijny urząd ds. walki z nadużyciami finansowymi OLAF pochwalił się w czwartek w dorocznym raporcie, że od swego powstania w 1999 r. wszczął ponad 3 tys. spraw, w wyniku których sądy karne skazały ponad 300 osób, co daje w sumie niemal 875 lat pozbawienia wolności, z czego 208 w zawieszeniu.
Kompetencje OLAF sięgają wszędzie tam, gdzie wydawane są pieniądze z unijnego budżetu lub narażone są na szwank finansowe interesy UE.
Instytucja ta interweniuje w różnorodnych sprawach: od defraudacji w projektach realizowanych z funduszy UE w sektorze opieki zdrowotnej w Ugandzie, przez uchylanie się od zapłaty ceł antydumpingowych pobieranych od przywozu metalu krzemowego z Chin po przypadki korupcji pracowników Komisji Europejskiej, żądających łapówek w zamian za zapewnianie kontraktów.
W 2008 r. w wyniku dochodzeń przeprowadzonych przez OLAF odzyskano ponad 460 mln euro, przy czym koszty operacyjne urzędu wyniosły około 53 mln. Wszczęto 204 nowych dochodzeń - często na podstawie donosów, nazywanych w raporcie "zgłoszeniami". Ich liczba wzrosła z 500 w 2002 r. do ponad tysiąca (w tym 52 z Polski).
Oczywiście sukces dochodzeń zależy w dużej mierze od współpracy z organami ścigania krajów członkowskich. _ OLAF nie pokona nadużyć finansowych i korupcji samodzielnie: nasze sukcesy zależą również od naszych partnerów w państwach członkowskich, krajach trzecich, organizacjach międzynarodowych oraz instytucjach UE _ - podkreślił dyrektor generalny Franz-Hermann Bruener.
Chwalił kontakty z Polską.
_ W 2008 r. nasza współpraca z Centralnym Biurem Śledczym Komendy Głównej Policji była bardzo udana: wraz z nim urzędowi udało się zlikwidować międzynarodową grupę zajmującą się przemytem papierosów _ - powiedział Bruener. _ W ciągu ostatniego roku poprawie uległa również nasza współpraca ze służbami Ministerstwa Finansów, odpowiedzialnymi za ochronę interesów finansowych UE, która - ogólnie mówiąc - przebiega bardzo pozytywnie _ - dodał.
Na koniec 2008 r. 13 otwartych spraw prowadzonych przez OLAF dotyczyło Polski (głównie oszustwa celne i przemyt papierosów).
Michał Kot