Trwa ładowanie...

Oligarcha Prochorow chce kupić holding Kommiersant

Michaił Prochorow, oligarcha, który chce startować w wyborach prezydenckich w Rosji, prowadzi negocjacje w sprawie zakupu holdingu medialnego Kommiersant - poinformowała we wtorek agencja Reuters, powołując się na dobrze poinformowane źródło.

Share
Oligarcha Prochorow chce kupić holding Kommiersant
Źródło: AFP, fot: Yuri Kadobnov
d2u1407

Negocjacje w sprawie zakupu koncernu przez Onexim, fundusz inwestycyjny Prochorowa, od obecnego właściciela, oligarchy Aliszera Usmanowa, są na wstępnym etapie - podało źródło agencji bezpośrednio zaangażowane w rozmowy.

W rozmowie z radiem Kommiersant FM Usmonow potwierdził, że Prochorow skontaktował się z nim w sprawie sprzedaży, ale on sam, jak twierdzi, jedynie "docenił dowcip". Tymczasem źródło Reutera podkreśla, że w środę Usmonow ma się ustosunkować do oferty.

Sprzedaż Kommiersanta - jeśli dojdzie do skutku - będzie miała wyraźnie polityczny charakter. - To jasne, że ta transakcja nie jest czysto handlowa, że jest też instrumentem politycznym - zaznaczył informator.

d2u1407

Dostęp do mediów może okazać się nieoceniony dla Prochorowa, jeśli chce on stanowić poważną konkurencję dla obecnego premiera Władimira Putina w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku - podkreśla Reuters. Rosyjski premier cieszy się przychylnym traktowaniem przez państwową telewizję i inne prokremlowskie media. Ponadto, mimo niskiego wyniku w wyborach parlamentarnych dla jego partii Jedna Rosja, pozostaje najbardziej popularnym politykiem rosyjskim.

Tymczasem dziennik "Kommiersant" i inne tytuły wydawane przez holding mogłyby przysporzyć Prochorowowi dużego poparcia, bo czytane są głównie przez przedstawicieli rosyjskiej klasy średniej. Na przywódcę tej właśnie części społeczeństwa kreuje się oligarcha, twierdząc, że rządząca Jedna Rosja źle reprezentuje jej interesy.

Reuters przypomina też, że z klasy średniej wywodzi się wielu uczestników masowych protestów, które wybuchły w minionym tygodniu, przeciw fałszowaniu wyników wyborów parlamentarnych.

Część protestujących z zadowoleniem przyjęła decyzję Prochorowa o starcie w wyborach prezydenckich - odnotowuje Reuters - jednak inni upatrują w niej spisku Kremla, który miałby w ten sposób "ułagodzić" wyborców zmęczonych dominacją Putina w polityce.

d2u1407

Wcześniej, również we wtorek Usmanow zwolnił dyrektora generalnego holdingu Andrieja Galijewa oraz redaktora naczelnego tygodnika "Kommiersant-Włast" Maksima Kowalskiego za "teksty naruszające etykę dziennikarską".

W najnowszym numerze gazety - niemal w całości poświęconym fałszerstwom wyborczym i późniejszym protestom - jeden z artykułów opatrzono zdjęciem karty do głosowania z napisem wulgarnie wyrażającym sprzeciw wobec Putina. Ponadto na okładce opublikowano fotografię premiera, stojącego nad elektroniczną urną do głosowania. W umieszczonym obok tytule użyto gry słownej, sugerującej, że członkowie Jednej Rosji fałszowali wybory.

Źródło Reutera potwierdziło, że Prochorow rozważa zakup innych mediów, m.in. telewizji TV Dożd, skierowanej do wykształconych Rosjan mieszkających w miastach.

Majątek 46-letniego Prochorowa szacuje się na 18,8 mld USD. Jest właścicielem występującej w amerykańskiej zawodowej lidze koszykówki NBA drużyny New Jersey Nets, ma udziały w gigancie aluminiowym Rusal, kieruje wydobywającą złoto spółką Polus Zołoto. (PAP)

akl/ mc/

d2u1407

Podziel się opinią

Share
d2u1407
d2u1407