Trwa ładowanie...

Opłata audiowizualna. KRRiT podaje, ile wyniesie

Około 8 zł od osoby – tyle według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma wynieść nowa opłata audiowizualna, która ostatecznie nazywać ma się składką. Mogłaby zacząć obowiązywać najwcześniej za rok.
Share
Opłata audiowizualna. KRRiT podaje, ile wyniesie
Fot: Witold Rozbicki/REPORTER
dlzpoxt

- Media publiczne potrzebują 2 mld 600 mln. To kwota, która pozwoli na zdekomercjalizowanie ich - mówi Jan Dworak, szef KRRiT.

W poniedziałek urząd opublikował raport, nad którym pracował przez kilka ostatnich lat. Zawiera on rozwiązania związane z zastąpieniem dzisiejszego abonamentu przez nową opłatę audiowizualną.

- Udało się przy pomocy Poczty Polskiej i aparatu państwowego podnieść w ostatnich latach ściąganie abonamentu do ok. 750 mln zł. To znacznie więcej niż było w 2011 r. Jednak łatwo zauważyć, że ta forma ściągania pieniędzy na media dożyła swoich dni – mówił Dworak.

dlzpoxt

Szef KRRiT pokazał też kilka zbiorczych dokumentów zawierających raporty zarówno o polskim rynku medialnym, jak i rozwiązaniach z zagranicy. KRRiT przyznała, że przygotowując się do wprowadzenia opłaty audiowizualnej w Polsce bazowała głównie na rozwiązaniach wprowadzonych niedawno w Niemczech, Finlandii i Czechach. Jak ma wyglądać proponowane przez urząd rozwiązanie?

KRRiT postuluje ustalenie opłaty na poziomie 8 zł od osoby. Jak zaznaczono w raporcie na media powinien płacić każdy dorosły obywatel "zdolny do ponoszenia obciążeń finansowych". Dodano, że definicję takiego płatnika trzeba napisać od zera, bo nie może to być np. każdy podatnik. Jednocześnie jednak sama baza danych osób płacących na media, powinna być zaciągnięta z ministerstwa finansów.

Płacić powinny także firmy, które osiągają przychód w danym roku podatkowym. Dla niech miesięczna składka sięgnęłaby ok. 166 zł. Zwolnieni z niej byliby jednak ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą - oni i tak płaciliby bowiem zwykłą składkę jak osoby fizyczne. Współautorka raportu Agnieszka Ogrodowczyk tłumaczyła, jednak, że kwota 166 zł to baza. Można ją różnicować w zależności od tego czy firma zatrudnia 5 czy 500 osób.

- To system najprostszy i najbardziej efektywny. Będzie wymagać stosunkowo małych nakładów - tłumaczył Dworak.

dlzpoxt

W sumie opłata audiowizualna przynieść ma ok. 2,6 mld zł. Większość kwoty ma trafić do Telewizji Publicznej - 2,07 mld zł. Około 0,32 mld zł potrzebuje Polskie Radio (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka), a 0,29 mld zł rozgłośnie regionalne.

- Przewidzieliśmy pewną liczbę reklam w mediach publicznych. Pierwotnie to miało być 2,5 minuty na godzinę. Ostatecznie zamiast dzisiejszych 12 minut zredukowaliśmy to do 1/3, a więc do 4 minut – mówił szef KRRiT.

Urząd chce, aby jednocześnie powstał także „fundusz jakości”. Z pieniędzy w nim zgromadzonych mogłyby korzystać także media komercyjne, produkując programy misyjne. Dworak zastrzegł jednak, że brać środki mogłyby one dopiero, po zaspokojeniu potrzeb mediów publicznych.

dlzpoxt

Raport KRRiT to jedynie projekt zmian w prawie. Decydujący ruch ma rząd i parlament. To oni jako jedyni mogą zmienić dzisiejszy system zbierania abonamentu. PiS w wypowiedziach medialnych swoich polityków także sugeruje wprowadzenie opłaty audiowizualnej na poziomie ok. 8 zł, ale od gospodarstwa domowego. To dałoby na media ok. 1,5 mld zł. Spekuluje się, że dodatkowe środki płaciłyby inne telewizje jako procent zysku z reklam.

dlzpoxt

Podziel się opinią

Share
dlzpoxt
dlzpoxt