Trwa ładowanie...

Orlen rusza na wojnę z Rosją

PKN Orlen wszczyna postępowanie arbitrażowe przeciwko Yukos International w związku z transakcją nabycia akcji rafinerii w litewskich Możejkach. Polski koncern złożył w Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Londynie wniosek w tej sprawie.

Orlen rusza na wojnę z RosjąŹródło: PAP
dpmx28e
dpmx28e

W dniu zamknięcia transakcji zakupu przez PKN Orlen akcji litewskiej spółki, w grudniu 2006 r., Yukos International złożył oświadczenia o faktycznej prawnej oraz finansowej sytuacji litewskiej spółki.

Zgodnie z umową sprzedaży akcji zawartą w maju trzy lata, PKN Orlen powinien zgłosić do Yukos International roszczenia z tytułu niezgodności oświadczeń ze stanem faktycznym.

W grudniu 2008 r. PKN Orlen doręczył Yukosowi zawiadomienie o swych roszczeniach, związanych z transakcją nabycia strategicznego pakietu litewskiej spółki. Holenderska spółka odrzuciła jednak roszczenia Koncernu.

Jak czytamy w oświadczeniu Orlenu, maksymalna wysokość odpowiedzialności Yukos International za niezgodność zakwestionowanych oświadczeń ze stanem faktycznym wynosi 250 mln USD.

dpmx28e

W dniu zamknięcia transakcji, kwota tej wysokości została zdeponowana na rachunku zastrzeżonym, jako część ceny za akcje Możejek w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń PKN Orlen wobec Yukos International.

Orlen zastrzegł sobie prawo do zwiększenia żądań lub wystąpienia z dodatkowymi roszczeniami na dalszym etapie sprawy.

Zgłoszone oczekiwania Koncernu wynikają z przeprowadzonych, po zamknięciu transakcji, badań sytuacji litewskiej spółki w kontekście złożonych oświadczeń.

Polski koncern posiada 100 proc. udziałów w AB Mazeikiu Nafta.

dpmx28e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmx28e