Trwa ładowanie...
zus

Ostatni termin na wybór OFE

Jeszcze tylko dzisiaj osoby, które podjęły niedawno pracę mogą zapisać się do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeśli tego nie zrobią fundusz przydzieli im ZUS- informuje przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Zakładu.

Share
Ostatni termin na wybór OFEŹródło: WP.PL
d2du3h6

Jak wyjaśnia Przybylski, każda osoba, która urodziła się po 1968 roku ma obowiązek przystąpienia do OFE. Jeśli tego nie zrobiła, ZUS wysłał do niej list z przypomnieniem. W grudniu zakład wysłał około 280 tysięcy takich listów.

Osoby, które nie wybiorą samodzielnie zostaną rozlosowane do jednego z 6-ściu funduszy. Są to Polsat, Generali, AIG, DOM, Pekao i Pocztylion. Przemysław Przybylski podkreśla, że wszystkie te fundusze wykazały się wysokimi stopami zwrotu i nie mają więcej niż 10 procent wszystkich klientów OFE.

Jeśli ktoś nie będzie zadowolony z losowania i będzie chciał zmienić fundusz przed upływem 2 lat, zapłaci za to z własnej kieszeni. W pierwszym roku opłata wynosi 160 złotych, w drugim 80 złotych.

d2du3h6

Fakt niewybrania OFE może też powodować inne straty finansowe. Należna bowiem funduszowi część składki emerytalnej - 7,3 procent podstawy wymiaru, nie jest przekazywana do drugiego filaru za okres od podjęcia pracy, do daty losowania.

Do Otwartych Funduszy Emerytalnych nie muszą zapisywać się uczniowie i studenci do 26 roku zycia, którzy pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2du3h6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2du3h6
d2du3h6