Trwa ładowanie...

Oszczędny jak Polak

Pod względem oszczędzania Polacy są lepsi nie tylko od Niemców, Czechów i Słowaków, ale także przewyższają średnią europejską - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Oszczędny jak Polak
Źródło: Thinkstockphotos
d4lmlwk

Tak wynika z badania dla ING-DiBa przeprowadzonego w 14 państwach Europy, które było koordynowane przez holenderski oddział TNS.

Według sondażu jedynie 28 proc. Polaków nie zgromadziło żadnych oszczędności, czyli taki sam odsetek co Belgów i Brytyjczyków, którzy jednakże zarabiają kilkakrotnie więcej. Przy czym europejska średnia wynosi 30 proc. (tyle jest też Niemców bez oszczędności, a powyżej średniej są m.in. Czesi - 33 proc. czy Słowacy - 36 proc.).

d4lmlwk

Jesteśmy też w europejskiej awangardzie, patrząc na przyrost oszczędności w ostatnich 12 miesiącach. 41 proc. zadeklarowało, że wartość zaskórniaków jest wyższa niż rok wcześniej. Tu wyprzedzili nas tylko Brytyjczycy i Turcy.

Ten przyrost sugeruje, że Polacy obawiają się przyszłości i robią zapasy, co potwierdzają też inne dane - komentuje socjolog z PAN prof. Henryk Domański. Jak dodaje, słyszymy w mediach, że zbliżają się problemy gospodarcze i chcemy odłożyć na czarną godzinę.

d4lmlwk

Podziel się opinią

Share
d4lmlwk
d4lmlwk