Oxford nauczy o Polsce

Oxford nauczy współczesnej Polski. Studia o naszym kraju na jednej z najbardziej prestiżowych i najlepszych uczelni świata poprowadzi Mikołaj Kunicki.

Oxford nauczy o Polsce
Źródło zdjęć: © wiki/cc3.0 | Diliff

07.06.2013 | aktual.: 07.06.2013 14:52

Specjalne zajęcia dla studentów Oxfordu ufundował w zeszłym roku jeden z najbogatszych Polaków Leszek Czarnecki. Prestiżowa brytyjska uczelnia właśnie wybrała osobę, która będzie kierować projektem. To dr Mikołaj Kunicki, Polak który ostatnie kilkanaście lat pracował na uczelniach w Europie i USA. W ostatnim czasie związany był ze słynnym amerykańskim Uniwersytetem Stanforda.

Zadaniem dr Kunickiego i Programu Studiów o Współczesnej Polsce będzie zmiana wśród elit brytyjskich wizerunku naszego kraju.
- Jednym z nadrzędnych celów programu jest ukształtowanie nowego pokolenia ludzi, którzy staną się wybitnymi ekspertami w zakresie problematyki polskiej w światowych kręgach akademickich, intelektualnych, medialnych i biznesowo-administracyjnych - mówi nowo wybrany szef polskich studiów.

O kreowaniu pozytywnego wizerunku mówił też w zeszłym roku, podczas inauguracji programu prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu w Oxfordzie.

- Już od kilkudziesięciu lat Polska znajdowała się w kręgu zainteresowań Uniwersytetu w Oxfordzie. Obecnie, nasi goście i studenci z całego świata chcą o niej wiedzieć jeszcze więcej. Program Studiów o Współczesnej Polsce da im szansę na nową jakość zajmowania się krajem, który jest coraz częściej dostrzegany jako potęga w Unii Europejskiej pod względem politycznym, ekonomicznym, dynamiki rozwoju oraz aktywności w polityce zagranicznej – mówił brytyjski historyk.

Program nie ma być jednorazowym eksperymentem, ale został zaplanowany na wiele lat. Już w zeszłym roku na jego zainaugurowanie Leszek Czarnecki przekazał 6 mln zł. Wydatki będą jednak dużo większe.

- Już dziś projekt realizowany z Oxfordem spotyka się z dużym zainteresowaniem i życzliwością. Jesienią, wraz ze startem samych studiów, wkroczymy w nowy etap. Będziemy już mieli wiedzę na jakie konkretne cele, np. dodatkowe stypendia czy wydarzenia, potrzebujemy dodatkowych środków - mówi Maciej Szczechura, prezes St. Antony’s College Oxford Noble Foundation powołanej w celu sfinansowania studiów polskich na brytyjskiej uczelni.

Same studia mają opierać się na nowoczesnej formule. Wykłady prowadzić mają specjalnie zapraszani goście: naukowcy, politycy, artyści , biznesmeni czy działacze organizacji pozarządowych. Powstać ma też specjalna biblioteka, z której elity studiujące na Oxfordzie będą mogły czerpać wiedzę o Polsce.

wlk. brytaniastudiaoxford
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)