Trwa ładowanie...
d16aau6
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Paniczne zachowania inwestorów

Słaba końcówka sesji na Wall Street w powiązaniu z bardzo negatywną sesją w Kraju Kwitnącej Wiśni spowodowały, iż już na początku dzisiejszej sesji indeks spółek o największej kapitalizacji rozpoczął od spadku o 0,81%, potwierdzając przy tym niską wartość prognostyczną ostatniej próby odreagowania, z którą mieliśmy do czynienia w przeciągu ostatnich trzech dni.
Share
d16aau6

Słaba końcówka sesji na Wall Street w powiązaniu z bardzo negatywną sesją w Kraju Kwitnącej Wiśni spowodowały, iż już na początku dzisiejszej sesji indeks spółek o największej kapitalizacji rozpoczął od spadku o 0,81%, potwierdzając przy tym niską wartość prognostyczną ostatniej próby odreagowania, z którą mieliśmy do czynienia w przeciągu ostatnich trzech dni.

Pierwsze blisko cztery godziny handlu to kontynuacja dalszej przeceny, która nasiliła się wraz z pojawieniem się wątpliwości dotyczącymi możliwości emisji euroobligacji i słabymi odczytami z brytyjskiej gospodarki mówiącymi o sprzedaży detalicznej za kwiecień (poprzednia: +2% m/m; prognoza: -0,8% m/m, aktualna wartość: -2.3% m/m), co sprowadziły indeks WIG20 do poziomu 2055,19 pkt (-2,12%). Choć strona popytowa zdołała przeprowadzić akcję kontrującą, to sił i środków starczyło tylko na nieznaczne odreagowanie i utrzymanie indeksu WIG20 w zakresie konsolidacji 2060-2067 pkt. Niestety pogłębiająca się przecena na giełdach europejskich w połączeniu z bardzo słabym zachowaniem wspólnej waluty w stosunku do amerykańskiego dolara spowodowały dalsze pogłębienie spadków z wyznaczeniem poziomu minimum na zamknięciu dzisiejszej sesji na 2038,14 pkt (-2,93%) przy obrotach na całym rynku 789,6 mln zł.

Wśród spółek blue chips najlepiej przez całą dzisiejszą sesję zachowywały się akcje medialnego TVN u (+2,29%), które w ostatnim czasie nie miały uznania wśród inwestorów, notując 18 maja bieżącego roku najniższy poziom od lutego 2005 roku. Bardzo słabo na dzisiejszej sesji zaprezentowały się akcje defensywnej spółki PGE (-3,29%). Za ponad trzyprocentowy spadek spółki energetycznej odpowiadała w głównej mierze decyzja sądu ochrony konkurencji i konsumenta zakazującego nabycie Energii. Polska Grupa Energetyczna w tym momencie czeka na pisemne uzasadnienie wyroku, a decyzja, czy odwołanie się od wyroku zapadnie dopiero po jego analizie. Największą przecenę w dniu dzisiejszym zanotowały akcje Boryszewa (-4,84%), Synthosu (-4,34%). Głęboka przecena dotknęła także akcjonariuszy Lotosu (-3,09%), PKN Orlen (-2,09%), KGHM-u (-3,99%), Pekao S.A. (-3,15%) oraz lidera wczorajszego wzrostu PKO BP ( 4,67%). W dalszym ciągu swój marsz na południe kontynuowały akcje Kernela (-2,87%), która od 6 maja br. potaniała o ponad
26%.

d16aau6

Wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji pomimo negatywnej szerokości rynku (90 spółek rosnących versus 260 spółek spadających) największe wzrosty zanotowały akcje IFCapital, Resbud oraz Ampli. W przypadku ostatniej z nich wzrostów nie potwierdziły obroty. Najgorzej zachowały się akcje Drewexu Agrotonu oraz Pronoxu.

Dzisiejsza sesja w jednoznaczny sposób potwierdziła, kto w tym momencie rozdaje karty. Niestety emocje, które w tym momencie rządzą na wszystkich parkietach, chyba wymknęły się spod kontroli, a to w krótkiej perspektywie czasu może sprowadzić spółki notowane na warszawskiej giełdzie znacznie poniżej obserwowanych poziomów. W takiej sytuacji jak dzisiejsza, czyli panicznego zachowania inwestorów, w przeważającej większości jest zapowiedzią zbliżającego się odreagowania. Niestety trudno jest określić, kiedy emocje wygasną. Na dzień jutrzejszy istotny będzie poziom wrześniowego minimum na 2022 pkt, po przebiciu którego indeks spółek o największej kapitalizacji najprawdopodobniej w szybkim tempie przetestuje psychologiczną barierę 2000 punktów.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d16aau6

Podziel się opinią

Share
d16aau6
d16aau6