Trwa ładowanie...
d4kv2o2

Boryszew

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: boryszew

Boryszew SA to spółka giełdowa działająca w branży chemicznej, motoryzacyjnej i przetwórstwa metali na obszarze Europy, Azji i obu Ameryk.

Historia

Początki spółki sięgają 1911 roku, gdy w Boryszewie powstało Belgijskie Towarzystwo Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. W 1950 roku fabryka stała się Zakładami Farmaceutycznymi BORYSZEW. Produkowała materiały farmaceutyczne, a z czasem również rozpuszczalniki, płytki i kleje.

Przedsiębiorstwo ukierunkowało się na produkcję tworzyw sztucznych po 1971 roku, kiedy zmieniło właściciela i nazwę na Zakłady Tworzyw Sztucznych BORYSZEW-ERG.

W 1992 roku doszło do prywatyzacji firmy. Wtedy też powstała spółka BORYSZEW S.A., która cztery lata później zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 1999 roku w przedsiębiorstwo zainwestował Roman Karkosik. Boryszew zaczął się rozwijać – rozpoczęła się restrukturyzacja, doszło do przejęć i fuzji, na których skutek powstała Grupa Boryszew. Istotne fuzje nastąpiły też w 2005 roku, gdy toruńska spółka Elana oraz Hut Oława dołączyły do Boryszewa.

Boryszew SA od 2010 roku przejął 100 procent akcji Grupy Maflow, co przyczyniło się do zwiększenia działalności w branży automotive i rozszerzenia działalności o kolejne kontynenty. W 2015 roku Grupa Boryszew rozpoczęła budowę fabryki w Meksyku.

Działalność

Grupa Boryszew działa w następujących obszarach:

  • chemia – na rynek chemiczny trafiają takie produkty, jak choćby poliamidy i włókna poliestrowe;
  • motoryzacja – Boryszew SA liczy się jako lider polskiego rynku motoryzacyjnego, wytwarza przewody wykorzystywane w układach klimatyzacyjnych i hamulcowych, a także części takie jak kokpity, schowki czy osłony silnikowe;
  • przetwórstwo metali nieżelaznych – Boryszew zajmuje się przetwórstwem cynku, aluminium, ołowiu i miedzi.

W Boryszewie pracuje około 10 tys. osób, z czego ponad 5 tys. jest zatrudnionych w Polsce, a ok. 2 tys. w Niemczech. Spółki Grupy Boryszew działają również w Czechach, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach, Brazylii i Meksyku.

Główna siedziba firmy Boryszew SA znajduje się w Sochaczewie przy ul. 15 Sierpnia 106.

Struktura i władze

W skład Grupy Boryszew wchodzą przedsiębiorstwa zajmujące się chemią (Elana, Eastside-Bis), produkcją metali i łożysk (Nowoczesne Produkty Aluminiowe Boryszew, Impexmetal) oraz częściami samochodowymi (Maflow, Boryszew Tensho Poland, BRS YMOS, Theysohn Kunstoff czy Boryszew Automotive Plastics).

Od listopada 2018 prezesem Boryszewa jest Piotr Lisiecki. W zarządzie spółki zasiadają również Mikołaj Budzanowski, Cezary Pyszkowski i Aleksander Baryś. Przewodniczącym rady nadzorczej jest Arkadiusz Krężel.

Akcjonariat

Od początku listopada 2018 struktura akcjonariatu firmy Boryszew SA wygląda następująco:

  • 65,347 proc. akcji – Roman Karkosik.
  • 6,156 proc. akcji – Nationale Nederlanden OFE.
  • 28,498 proc. akcji – pozostali akcjonariusze.

Giełda

Notowania Boryszew SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie śledzić można od 1996 roku. Obecnie spółka wchodzi w skład między innymi indeksów WIG30 i mWIG40.

Wartość rynkowa spółki Boryszew SA na kwiecień 2019 wynosi 1,128 mld zł.

d4kv2o2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kv2o2
d4kv2o2
d4kv2o2
d4kv2o2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj