Trwa ładowanie...
d45taua

Panika na rynku jest irracjonalna, uchwalony plan ratunkowy zadziała - Bush

10.10.Waszyngton (PAP) - Prezydent George Bush oświadczył, iż Stany Zjednoczone są w stanie rozwiązać kryzys finansowy. Sugerował, że panika na rynku jest irracjonalna i że...

Share
d45taua

10.10.Waszyngton (PAP) - Prezydent George Bush oświadczył, iż Stany Zjednoczone są w stanie rozwiązać kryzys finansowy. Sugerował, że panika na rynku jest irracjonalna i że uchwalony plan ratowania systemu finansowego - wykupienie przez rząd niespłacalnych długów banków komercyjnych kosztem 700 miliardów dolarów i inne posunięcia - zadziała, tylko trzeba cierpliwie poczekać.

"Jesteśmy zamożnym narodem z ogromnymi zasobami i wieloma narzędziami do naszej dyspozycji. Możemy rozwiązać ten kryzys i go rozwiążemy" - oświadczył Bush przed Białym Domem.

Prezydent George Bush wygłosił w piątek kolejne przemówienie do Amerykanów, próbując ich przekonać, że działania podjęte przez rząd pozwolą z czasem wyjść z obecnego kryzysu ekonomicznego.

d45taua

Nie uspokoił jednak giełdy, która po jego wystąpieniu jeszcze bardziej zadołowała. W półtorej godziny po rozpoczęciu transakcji na Wall Street wskaźnik Dow Jones spadał o ponad 300 punktów.

"Niepokój może podsycać panikę, która utrudnia dostrzeżenie tego, co zrobiono dla rozwiązania problemu" - powiedział.

Bush podkreślił też, że Komisja Kontroli Giełdy (SEC) podejmuje energiczne działania przeciw destruktywnej spekulacji na rynku. Będzie się ścigać osoby, które - jak powiedział - "wykorzystują kryzys, aby nielegalnie manipulować rynkiem", rozpowszechniając na przykład pogłoski w celu sztucznego zaniżenia cen akcji. Chodzi o mechanizm zwany krótką sprzedażą (ang. short selling), polegający na tym, że spekulanci sprzedają pożyczone akcje, aby po spadku ceny odkupić je i zwrócić, inkasując różnicę.

Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że plan ratunkowy nie jest na razie wprowadzany w życie i dopiero realne wykupienie "toksycznych" aktywów bankowych może zapewnić inwestorów, że gospodarka wyjdzie z kryzysu.

d45taua

Bush wyliczył wszystkie ogłoszone już poprzednio posunięcia. Poza pakietem 700 mld na wykup długów wymienił także podwyższenie limitu ubezpieczenia depozytów bankowych ze 100 do 250 tysięcy dolarów przez rząd federalny i uratowanie przed bankructwem giganta ubezpieczeniowego AIG.

Wspomniał także po raz pierwszy o możliwości "wykupu akcji instytucji finansowych", co sprowadza się do częściowego przejęcia na własność banków przez państwo. W czwartek "New York Times" podał, że administracja "rozważa" takie rozwiązanie.

Byłoby to pójście za przykładem rządu brytyjskiego, który zapowiedział przejęcie akcji brytyjskich banków w zamian za wykup ich niespłacalnych długów.

Kryzys zbiegł się z doroczną jesienną konferencją Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie, na którą zjechali ministrowie finansów i szefowie banków centralnych największych potęg gospodarczych świata. (PAP)

tzal/ mc/ asa/

d45taua

Podziel się opinią

Share
d45taua
d45taua