Trwa ładowanie...
d3vxays
IAR
ciepło

Państwo dopłaciło do 4 tys. kolektorów słonecznych

W ciągu ośmiu miesięcy od uruchomienia specjalnego programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował budowę prawie 4 tysięcy kolektorów słonecznych u prywatnych właścicieli domów i mieszkań.
Share
Państwo dopłaciło do 4 tys. kolektorów słonecznych
Źródło: Jupiterimages
d3vxays

Wsparcie ma postać wynoszącej 45 procent dopłaty do zaciąganego na ten cel kredytu. Od stycznia takie dofinansowanie przysługuje też właścicielom domów, w których ciepło z kolektora będzie zasilało instalację centralnego ogrzewania. Można również otrzymać dotację do zakładania kolektorów w domach, które są podłączone do sieci ciepłowniczej miejskiej, ale bez włączania instalowanych urządzeń do tej sieci. W tym przypadku kolektory mogą być używane tylko do ogrzewania zbiorników na wodę.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz, z dotychczasowych analiz wynika, że przeciętna polska rodzina kupuje kolektor o powierzchni sześciu metrów kwadratowych. Średnie dofinansowanie wynosi około 6 tysięcy złotych. Koszty kwalifikowane zakupu i instalacji zamykają się w kwocie około 13 tysięcy złotych.

Do końca kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamierza podjąć współpracę z kolejnymi bankami w ramach programu dotowania zakupu i montażu w prywatnych domach kolektorów słonecznych. Zdaniem Marii Milewskiej z Narodowego Funduszu, wpłynie to na uatrakcyjnienie oferty kredytów proponowanych osobom zainteresowanym instalowaniem kolektorów.

d3vxays

Rozpoczęty w ubiegłym roku Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczący dopłat do kredytów zaciąganych przy zakupach kolektorów słonecznych będzie realizowany do 2014 roku. Przeznaczono na ten cel 300 milionów złotych. Dotychczas spożytkowano ponad 15 milionów. W Funduszu mają nadzieję, że dzięki temu wsparciu w ciągu kilku lat zostaną w Polsce zainstalowane kolektory o powierzchni 250 tysięcy metrów kwadratowych.

d3vxays

Podziel się opinią

Share
d3vxays
d3vxays