Trwa ładowanie...
d2v2v42
d2v2v42
Polska Głos Wielkopolski
papierosy

Papierosy będą dużo droższe

Drżyjcie palacze! Paczka papierosów będzie kosztowała wkrótce nawet o 1,60 zł więcej. Od dziś wzrasta akcyza na papierosy aż o 23,3 proc. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Finansów chce zrównać nasze stawki akcyzy z unijnymi.
Share
d2v2v42

Do 2009 roku musimy osiągnąć minimalny poziom akcyzy obowiązujący w UE. Kończą się bowiem okresy przejściowe, które wynegocjowaliśmy przed wejściem do Wspólnoty.

Przepisy unijne mówią, że całkowita minimalna stawka akcyzy na papierosy nie powinna być niższa niż 64 euro na tysiąc sztuk papierosów. W efekcie paczka kosztować będzie średnio 9–10 zł. Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, że wzrost cen powinniśmy odczuć dopiero po trzech, czterech miesiącach, bo firmy tytoniowe zgromadziły zapasy opodatkowane według niższych stawek.

Z wyliczeń Zakładów Tytoniowych w Lublinie wynika, że cena paczki papierosów wprawdzie może być wyższa o 1,20–1,60 zł, ale o faktycznej wysokości podwyżek zdecyduje rynek. Po podwyżce akcyzy przeciętny Polak będzie musiał pracować na przyjemność puszczenia dymka prawie dwa razy dłużej niż Niemiec czy Anglik. Urzędnicy z resortu finansów próbują jednak odnaleźć dobre strony tego rozwiązania.

d2v2v42

Wyliczają, że dzięki wyższej akcyzie o ponad 2 mld zł wzrosną wpływy do budżetu i zmniejszy się dostępność papierosów dla nieletnich, bo będą dużo droższe. W konsekwencji w przyszłości spadnie zachorowalność na raka płuc. Ale minusy przesłaniają plusy. Wysokie ceny papierosów mogą spowodować lawinowy wzrost przemytu. Już dziś w najbiedniejszych regionach ponad 60 proc. sprzedawanych paczek stanowią szmuglowane ze Wschodu. Są tańsze od legalnych nawet o 30 proc. Niższa sprzedaż legalnych produktów zawsze oznacza mniejsze wpływy podatkowe od firm działających zgodnie z prawem. Argument, że będą wyższe wpływy do budżetu, może więc okazać się chybiony.

Tomasz Ł.Rożek
POLSKA Głos Wielkopolski

d2v2v42

Podziel się opinią

Share
d2v2v42
d2v2v42