Trwa ładowanie...

Parabankowe interesy banków

Dwie zagraniczne grupy finansowe, liderzy na polskim rynku kredytów konsumenckich, znalazły sposób na ominiecie restrykcji w kredytach. Zakładają spółki do udzielania pożyczek, które nie podlegają KNF - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Parabankowe interesy bankówŹródło: Thinkstockphotos
d2y17ia
d2y17ia

Nowy właściciel Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku założył Santander Consumer Finance, siostrzaną spółkę Santander Consumer Banku. Natomiast Francuzi z Credit Agricole - Lukas Finance. I choć spółki istnieją krótko, szybko zdobywają rynek - mają już ponad 1 mln klientów.

Jak wyjaśnia "DGP", tych spółek, niebędących bankami, nie dotyczą regulacje Komisji Nadzoru Finansowego, np. rekomendacja T, która ograniczyła dostęp do bankowego finansowania osobom o niższych dochodach. Niebankowe firmy pożyczkowe nie muszą się tym przejmować i oceniają wiarygodność potencjalnych klientów na własne ryzyko.

Według specjalistów zauważany spadek liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym to w dużej mierze efekt właśnie przenoszenia przez liderów rynku consumer finance działalności do firm niebankowych.

Sprawie przygląda się KNF - stwierdza "DGP", przypominając, że Komisja od kilku miesięcy zapowiada, iż ma w planach dokonanie analizy wpływu rekomendacji T i S na rynek bankowy i pozabankowy oraz - w zależności od jej wyników - nie wyklucza zmian w tych regulacjach.

d2y17ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y17ia