Trwa ładowanie...
d2bc273

PBG najbardziej przewidywalne

Londyńska firma badawcza AQ Research przeanalizowała trafność prognoz analityków dla spółek z naszego regionu.
Share
PBG najbardziej przewidywalne
Źródło: WP.PL
d2bc273

Budowlane PBG zdobyło niemal 60 punktów, co oznacza, że prognozy finansowe analityków dotyczące tej spółki najmniej odbiegały od rzeczywistych wyników (różnica poniżej 5 proc.). Dlatego w piątej edycji corocznego raportu „Austria & Central Europe Research Yearbook 2011”, przygotowanego przez londyńską firmę badawczą AQ Research, PBG zajęło pierwsze miejsce w kategorii przewidywalności wśród spółek notowanych na polskiej giełdzie.

- Wynika to przede wszystkim z transparentności i dobrej komunikacji spółki z rynkiem - wyjaśnia Robert Maj, analityk KBC Securities. - PBG, publikując wyniki za poprzedni rok, podaje także prognozy na następny. Spółka bardzo dobrze określa oczekiwania zyskowności, poziomów sprzedaży, a w razie istotnych, nieprzewidywanych wcześniej zdarzeń informuje o nich na bieżąco - dodaje.

Na drugim miejscu znalazł się czeski koncern energetyczny CEZ. Tuż za nim uplasowały się Polimex-Mostostal i TVN. Pierwszą piątkę zamknęło Asseco Poland. Prognozy wyników tych spółek odbiegały tylko o 5–10 proc. od rzeczywistych rezultatów.

d2bc273

Najlepiej w regionie (w tegorocznym rankingu oprócz Polski, Austrii, Czech i Węgier uwzględniono także Rumunię) pod względem przewidywalności wypadły spółki notowane na giełdzie węgierskiej.

- Trzeba jednak pamiętać, że zyski przedsiębiorstw z niektórych sektorów z natury są łatwiejsze do przewidzenia (np. farmaceutyczne) niż z innych (np. technologiczne, medialne) - wyjaśnia William Russell-Smith, dyrektor zarządzający AQ Research. Wysoki wskaźnik Węgier wynika przede wszystkim z tego, że wśród sześciu spółek wziętych pod uwagę w raporcie znalazły się dwie duże firmy farmaceutyczne. Polska znalazła się na drugim miejscu.

- Dlatego bardziej znaczące jest jej porównanie (17 spółek) z Austrią (20 spółek) oraz Polski ze średnią dla regionu. W obu wypadkach to Polska wiedzie prym - dodaje Russell-Smith. Jak mówi, trafne prognozy to m.in. zasługa doświadczenia analityków oraz przejrzystości firm. Najtrudniej z notowanych w Warszawie spółek było przewidzieć wyniki Global Trade Centre i Cyfrowego Polsatu.

Metodologia raportu oparta jest w głównej mierze na porównaniu wskaźnika EPS (zysk netto na akcję) z prognoz analityków z rzeczywistymi danymi prezentowanymi przez firmy. Im mniejsza różnica, tym wyższe miejsce analityka.

d2bc273

W zeszłym roku najwięcej trafnych prognoz dotyczących spółek z Giełdy Papierów Wartościowych przedstawili analitycy UniCredit Global Market. Po dwóch latach odzyskali pierwsze miejsce. Rok i dwa lata wcześniej prognozy najbardziej zbliżone do rzeczywistości przedstawił Dom Inwestycyjny BRE Banku. Licząc ogółem, najlepszy wynik w tej kategorii dla regionu osiągnęła – po raz piąty z rzędu – Erste Group.

Schinwald najlepszym analitykiem

W raporcie londyńskiej firmy badawczej AQ Research najlepszym analitykiem polskiego rynku okazała się Teresa Schinwald z austriackiego oddziału Raiffeisena, która uzyskała najwyższe noty także w odniesieniu do całegoregionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jej prognozy dotyczyły między innymi czeskiego koncernu energetycznego CEZ oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.Drugie miejsce zajął Piotr Łopaciuk, analityk z Erste Group, który analizował PBG i Polimex-Mostostal.

Na trzecim miejscu znalazł się Tomasz Czyż z ING Financial Markets.W zestawieniu regionalnym spośród Polaków znalazł się tylko Kamil Kliszcz z Domu Inwestycyjnego BRE Banku, który zajął ósme miejsce.

d2bc273

Podziel się opinią

Share
d2bc273
d2bc273