Trwa ładowanie...

Pensje w górę. Oni dostali największe podwyżki

O 1,4 tys. zł zwiększyły się w 2017 roku pensje specjalistów i menedżerów. Zarabiają oni średnio już 11,6 tys. zł - to dla tej grupy największy skok w ciągu ostatnich pięciu lat. To 2,5 raza więcej niż zarabia przeciętny pracownik w sektorze przedsiębiorstw.

Pensje w górę. Oni dostali największe podwyżkiŹródło: Shutterstock.com
d3mg6jj
d3mg6jj

Takie dane płyną z opublikowanego właśnie raportu płacowego firmy Antal. Średnio 11,6 tys. zł brutto zarabiają menedżerowie i specjaliści z co najmniej dwuletnim stażem pracy. Tymczasem średnia pensja w Polsce według danych GUS to w październiku niecałe 4,6 tys. zł.

Bardzo dobrze radzą też sobie specjaliści z branży informatycznej - to dziś najlepiej zarabiająca grupa zawodowa w Polsce. Zdetronizowali poprzednich liderów - prawników. Największe w ujęciu procentowym podwyżki w ciągu ostatniego roku dostali zaś fachowcy od kadr.

Specjaliści i menedżerowie HR zarabiają już średnio 9,8 tys. zł brutto. To o 1,7 tys. zł (21 proc.) więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy Antal. To w dużej mierze efekt walki firm o najlepszych speców od zatrudnienia. Brak rąd do pracy spowodował, że dobrzy rekruterzy są w cenie i żeby zechcieli przejść do konkurencji, trzeba ich kusić wysokimi podwyżkami.

Zobacz też: Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

Najwyższymi zarobkami mogą się w tym roku pochwalić przedstawiciele branży IT - zarabiają obecnie średnio 12,6 tys. zł, o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Informatycy zdetronizowali w tym roku prawników, którzy jeszcze w 2016 r. byli najlepiej zarabiającą grupą zawodową w Polsce. Teraz jednak ich zarobki spadły - z 13,9 tys. do 10,5 tys. zł.

Cieńsze portfele mają też zatrudnieni w sprzedaży i maketingu (spadek z niemal 12 tys. zł do 9,6 tys.) i administracji (spadek z 6,3 tys. do 5,1 tys.).

d3mg6jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg6jj