Trwa ładowanie...
d1yi4qu
d1yi4qu

PGNiG bez nowego prezesa, kurs akcji spada

12.06. Warszawa (PAP) - Kurs PGNiG w środę spada o blisko 1 proc. Może to być reakcja na informacje o zakończeniu konkursu na prezesa bez rozstrzygnięcia, choć część analityków...
Share
d1yi4qu

12.06. Warszawa (PAP) - Kurs PGNiG w środę spada o blisko 1 proc. Może to być reakcja na informacje o zakończeniu konkursu na prezesa bez rozstrzygnięcia, choć część analityków ocenia, że spadek jest po prostu korektą ostatnich zwyżek. Resort skarbu informuje, że zgodnie z przepisami rozpisany zostanie nowy konkurs i zapewnia, iż obecnie funkcjonowanie zarządu w spółce jest właściwe.

Rzeczniczka resortu skarbu Katarzyna Kozłowska poinformowała, że rada zakończyła postępowanie bez wyłaniania prezesa, mimo "wysokiej oceny zgłoszeń kandydatów".

"Zgodnie z przepisami wyłonienie prezesa będzie wymagało przeprowadzenia nowego konkursu" - poinformowała.

d1yi4qu

"Aktualnie w PGNiG jest zapewnione właściwe funkcjonowanie zarządu w kluczowych obszarach działalności spółki" - dodała.

Tymczasem papiery PGNiG tanieją. Około 11.30 kurs akcji spada o 0,95 proc., do 6,28 zł.

Robert Rethy z Wood&Company negatywnie ocenia sytuację kadrową w PGNiG.

"Brak kierownictwa nie jest dobrą wiadomością, może to opóźnić kilka ważnych projektów strategicznych w firmie, w tym wewnętrzną restrukturyzację i potencjalną sprzedaż aktywów nie związanych z główną działalnością" - uważa.

d1yi4qu

Z kolei Maciej Hebda z Espirito Santo Investment Bank ocenia, że informacja o braku nowego prezesa jest neutralna, a spadek kursu wiąże z odreagowaniem wcześniejszych zwyżek.

"To, że PGNiG powoli kończy swój rajd w górę, to - moim zdaniem - korekta. W cenie akcji spółki jest już uwzględniony czynnik, który był motorem wzrostu w ostatnich tygodniach, a mianowicie odroczenie pobierania podatku od węglowodorów do 2020 r." - poinformował Hebda.

"Przy obecnych poziomach cenowych PGNiG przestaje być tani" - dodał.

PGNiG poinformowało we wtorek wieczorem, że rada nadzorcza zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa zarządu bez wyłaniania kandydata. Rada powołała jednocześnie Jerzego Kurellę na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych.

Pod koniec kwietnia ze stanowiska prezes odwołani zostali prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa i wiceprezes Radosław Dudziński. Koordynowanie prac zarządu do czasu powołania nowego prezesa powierzono Mirosławowi Szkałubie, członkowi zarządu. (PAP)

morb/ osz/

d1yi4qu

Podziel się opinią

Share
d1yi4qu
d1yi4qu