Trwa ładowanie...
pgnig
18-10-2010 13:25

PGNiG chce wydobywać ropę w Egipcie

W 2015 r. może rozpocząć się przemysłowe wydobycie ropy naftowej na koncesji PGNiG w egipskiej Bahariyi - poinformowali w poniedziałek w Kairze przedstawiciele spółki. W tym samym czasie, na innej koncesji PGNiG, w Libii może zacząć się wydobywanie gazu ziemnego.

PGNiG chce wydobywać ropę w EgipcieŹródło: Jupiterimages
d4n4j17
d4n4j17

Na poszukiwania ropy i gazu w Egipcie i Libii spółka chce w tym roku wydać ok. 70 mln dol.

PGNiG rozpoczęło prace grawimetryczne na koncesji Baharija. Badania służą do rozpoznania struktury podłoża (pozwalają rozpoznać tzw. miejsca dyslokacji czyli miejsca, w których mogą występować węglowodory) i są znaczenie tańsze niż badania sejsmiczne. Jeśli ich wyniki będą obiecujące, można będzie - w najbardziej optymalnych miejscach - przeprowadzić kilkadziesiąt razy kosztowniejsze badania sejsmiczne. Badanie grawimetryczne prowadzone na koncesji w Bahariji jest największym w północnej Afryce - ma objąć ponad 20 tys. punktów. Koszt operacji to ok. 1,8 mln dol.

Od października 2009 r. w Kairze działa oddział PGNiG. Zasoby na koncesji w Bahariyi szacowane są na 22 mln ton ropy. Koncesja znajduje się na Pustyni Zachodniej ok. 200 km na południowy zachód od Kairu.

0k. 18 proc. występującej w Bahariyi ropy będzie należało do polskiej spółki. Jak powiedział dyrektor biura poszukiwań PGNiG Andrzej Maksym, będzie ją można sprzedać na wolnym rynku, choć prawo pierwokupu mają Egipcjanie, po cenach rynkowych. Ropa, którą spodziewają się znaleźć specjaliści, ma być tzw. lekka, średniozasiarczona, jej roczne wydobycie szacuje się na ok. 500 tys. ton.

d4n4j17

W 2011 r. po zakończeniu prac grawimetrycznych, które dla polskiej spółki wykonuje wyłoniona w przetargu chińska firma BGP Egypt LTD i analizie danych zaczną się prace sejsmiczne, które wraz z analizą danych mogą potrwać rok. Pierwsze odwierty mogą się zacząć w latach 2012-2013.

W 2009 roku w Egipcie wydobyto 35 mln ton ropy i 62,7 mld m sześc gazu.

Egipt to nie jedyny afrykański kraj, w którym działa PGNiG. W Libii, poprzez spółkę POGC Libya, firma prowadzi poszukiwania ropy i gazu. Skończyły się tam już tzw. trójwymiarowe badania geofizyczne 3D i dwuwymiarowe badania 2D. Z ich wstępnej analizy wynika, że zasoby gazu ziemnego na tym obszarze mogą mieć 140-150 mld m. sześć gazu, ropy 15,4 mln ton. Roczne wydobycie może wynieść 7 mld m. sześc., z tego - na podstawie umowy z Libijczykami - do PGNiG będzie należeć prawie 12 proc. surowca czyli ok. 700 mln. m sześc., które - podobnie ja w przypadku egipskiej ropy - będzie można sprzedać na wolnym rynku.

Licencja Murzuq w libijskiej części Sahary rozciąga się na obszarze 5494 km kw. Na sąsiednich działkach znajdują się duże złoża gazu. W przyszłym roku PGNiG chce tam wykonać pierwsze odwierty, zaś pierwszego wydobycia libijskiego gazu na skalę przemysłową spółka spodziewa się w latach 2015-2016.

W 2009 roku Libia wydobyła 77 mln ton ropy i 15,3 mld m sześć gazu. (PAP)

Małgorzata Dragan

d4n4j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4j17