Trwa ładowanie...
poczta polska
03-11-2010 12:40

Piechociński: redukcja placówek pocztowych samobójstwem

Redukcja placówek pocztowych jest propozycją samobójczą dla Poczty Polskiej - uważa wiceszef sejmowej komisji infrastruktury, poseł PSL Janusz Piechociński.

Piechociński: redukcja placówek pocztowych samobójstwemŹródło: Jupiterimages
d3lr81f
d3lr81f

Piechociński wyjaśnił na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że resort infrastruktury zatwierdził wprowadzenie możliwości redukcji liczby placówek aż o 1478, w zdecydowanej większości na wsi.

Jak mówił, z informacji, które docierają do niego z Poczty, wynika, że w planach jest również likwidacja placówek otwartych w ostatnich 2-3 latach w obiektach, które zostały udostępnione przez samorządy. Według wtorkowej "Gazety Wyborczej" na takiej restrukturyzacji zależy kierownictwu Poczty Polskiej, które chce w ten sposób ciąć koszty.

- W mojej ocenie ta propozycja jest propozycją w sumie samobójczą, dlatego że nie zostaną zredukowane koszty na tyle, by Poczta wyszła na prostą i zdobyła środki na inwestycje i nadążanie za potrzebami rynku - podkreślał Piechociński.

Jego zdaniem kierownictwo Poczty popełnia błąd systemowy, bo idąc tropem jego myślenia można by dojść do wniosku, że spółka ta miałaby najwyższą rentowność, gdyby miała placówki tylko w 16 największych miastach.

d3lr81f

Poseł apelował do rządu, kierownictwa Poczty Polskiej i ministerstwa infrastruktury, by przejrzeć przygotowywaną strategię rozwoju tej spółki. Ocenił, że decyzja o redukcji liczby placówek uderzy w rynek i spowoduje jeszcze większe skurczenie się dochodów Poczty. Przypominał raport UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej), w którym wskazano, że duża sieć placówek, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją, jest ogromnym atutem Poczty Polskiej.

- Tak rozległa sieć pocztowa mogłaby być dla operatora publicznego dodatkowym źródłem przychodów w chwili udostępnienia jej innym operatorom pod warunkiem odpowiedniego skalkulowania kosztów i ustalenia opłat za dostęp na odpowiednim poziomie - przytaczał poseł PSL opracowanie UKE.

- To ostatnia okazja, przed planowaną dramatyczną redukcją sieci placówek, aby pomyśleć o Poczcie Polskiej w przyszłości, jako o filarze infrastruktury, logistyki dla coraz bardziej poszerzającego się i konkurencyjnego rynku - dodał Piechociński.

Poczta Polska jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 roku; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską.

d3lr81f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lr81f