Trwa ładowanie...
dowqqgv
dowqqgv

Poczta Polska

Najnowsze informacje
Poczta Polska oferuje przede wszystkim usługi pocztowe PAP Baza Zdjęć Archiwum
Poczta Polska oferuje przede wszystkim usługi pocztowe

Poczta Polska zajmuje się świadczeniem usług pocztowych, bankowych i ubezpieczeniowych. Jej głównym konkurentem do 2016 roku był InPost.

Historia

Za początek współczesnej Poczty Polskiej uznaje się uruchomienie okręgu pocztowego w Lublinie w 1944 roku, jednak pierwsze przedsiębiorstwo państwowe, czyli „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” powstało już w 1928 roku. W 1985 roku przedsiębiorstwo to zostało przekształcone w jednostkę organizacyjną, a w 1991 roku podzielono je na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” i „Telekomunikacja Polska S.A.” (obecnie Orange).

Poczta Polska stała się jednoosobową spółką Skarbu Państw w 2009 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa. Ponieważ spółka przynosiła straty, starała się odrobić je przez modernizację usług, wprowadzanie nowych produktów i podążanie za trendami. Spadek przychodów wyhamował po wycofaniu się głównego rywala – InPost. W 2013 roku poczta Polska zmieniła swoją identyfikację wizualną, rezygnując z niebieskiego koloru na rzecz czerwonego i złotego. Ma to być nawiązanie do tradycji poczty królewskiej. Równolegle do zmiany logo spółka zmieniła także wygląd placówek, dzieląc je na części pocztową, handlową i bankowo-ubezpieczeniową.

W 2013 roku Poczta zmieniła swój kolor – z niebieskiego na czerwony i złoty – nawiązując tym samym do tradycji poczty królewskiej. Firma rozpoczęła także proces zmian w sieci placówek pocztowych.

W 2017 roku Poszta Polska wprowadziła możliwość dokonania opłat za pomocą aplikacji mobilnej z funkcją BLIK.

Właściciel

Założycielem i jedynym akcjonariuszem Poczty Polskiej S.A. jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Prezesem Zarządu Poczty Polskiej jest Przemysław Sypniewski.

Działalność

Usługi Poczty Polskiej obejmują: przesyłki lisowe, telegramy, przekazy pocztowe, paczki pocztowe, przesyłki reklamowe i inne. W oddziałach Poczty Polskiej opłaca się także abonament radiowo-telewizyjny.

Od kilku lat konkurencja Poczty Polskiej się umacnia – największym konkurentem jest InPost sp. z o.o., który ma w swojej ofercie innowacyjny system paczkomatów. W 2016 roku InPost wycofał się z działalności w segmencie listów tradycyjnych.

Do Grupy Poczty Polskiej należą także:

  • Bank Pocztowy S.A. - oferuje rachunki osobiste, oszczędzające i kredyty. Oferta jest skierowana głównie do mieszkańców mniejszych miejscowości i ma nacelu ułatwienie dostępu do prostej bankowości;
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi, ubezpieczeniem pojazdów;
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.;
  • Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. Z o.o. - od 2013 roku funkcjonuje pod nazwą Envelo i jej zadaniem jest rozwój cyfrowych usług pocztowych (np. neolist, neofaktura);
  • Pocztylion – Arka PTE S.A. - dawniej OFE Pocztylion, fundusz emerytalny, pozwalający na dodatkowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę;
  • POSTDATA S.A. - świadczy usługi informatyczne dla Poczty Polskiej;
  • Pocztowa Agencja Usług Finansowych S.A.

Liczba placówek

Poczta Polska ma około 7200 placówek, filii i agencji pocztowych.

Wartość

Kapitał zakładowy Poczty Polskiej wynosi 774 miliony złotych. Dochód za ostatni rok wyniósł 94 miliony złotych.

dowqqgv

dowqqgv
dowqqgv
dowqqgv