Trwa ładowanie...
d3hfd05

Poczta Polska

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Poczta Polska zajmuje się świadczeniem usług pocztowych, bankowych i ubezpieczeniowych. Jej głównym konkurentem do 2016 roku był InPost.

Historia

Za początek współczesnej Poczty Polskiej uznaje się uruchomienie okręgu pocztowego w Lublinie w 1944 roku, jednak pierwsze przedsiębiorstwo państwowe, czyli „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” powstało już w 1928 roku. W 1985 roku przedsiębiorstwo to zostało przekształcone w jednostkę organizacyjną, a w 1991 roku podzielono je na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” i „Telekomunikacja Polska S.A.” (obecnie Orange).

Poczta Polska stała się jednoosobową spółką Skarbu Państw w 2009 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa. Ponieważ spółka przynosiła straty, starała się odrobić je przez modernizację usług, wprowadzanie nowych produktów i podążanie za trendami. Spadek przychodów wyhamował po wycofaniu się głównego rywala – InPost. W 2013 roku poczta Polska zmieniła swoją identyfikację wizualną, rezygnując z niebieskiego koloru na rzecz czerwonego i złotego. Ma to być nawiązanie do tradycji poczty królewskiej. Równolegle do zmiany logo spółka zmieniła także wygląd placówek, dzieląc je na części pocztową, handlową i bankowo-ubezpieczeniową.

W 2013 roku Poczta zmieniła swój kolor – z niebieskiego na czerwony i złoty – nawiązując tym samym do tradycji poczty królewskiej. Firma rozpoczęła także proces zmian w sieci placówek pocztowych.

W 2017 roku Poszta Polska wprowadziła możliwość dokonania opłat za pomocą aplikacji mobilnej z funkcją BLIK.

Właściciel

Założycielem i jedynym akcjonariuszem Poczty Polskiej S.A. jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Prezesem Zarządu Poczty Polskiej jest Przemysław Sypniewski.

Działalność

Usługi Poczty Polskiej obejmują: przesyłki lisowe, telegramy, przekazy pocztowe, paczki pocztowe, przesyłki reklamowe i inne. W oddziałach Poczty Polskiej opłaca się także abonament radiowo-telewizyjny.

Od kilku lat konkurencja Poczty Polskiej się umacnia – największym konkurentem jest InPost sp. z o.o., który ma w swojej ofercie innowacyjny system paczkomatów. W 2016 roku InPost wycofał się z działalności w segmencie listów tradycyjnych.

Do Grupy Poczty Polskiej należą także:

  • Bank Pocztowy S.A. - oferuje rachunki osobiste, oszczędzające i kredyty. Oferta jest skierowana głównie do mieszkańców mniejszych miejscowości i ma nacelu ułatwienie dostępu do prostej bankowości;
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi, ubezpieczeniem pojazdów;
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.;
  • Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. Z o.o. - od 2013 roku funkcjonuje pod nazwą Envelo i jej zadaniem jest rozwój cyfrowych usług pocztowych (np. neolist, neofaktura);
  • Pocztylion – Arka PTE S.A. - dawniej OFE Pocztylion, fundusz emerytalny, pozwalający na dodatkowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę;
  • POSTDATA S.A. - świadczy usługi informatyczne dla Poczty Polskiej;
  • Pocztowa Agencja Usług Finansowych S.A.

Liczba placówek

Poczta Polska ma około 7200 placówek, filii i agencji pocztowych.

Wartość

Kapitał zakładowy Poczty Polskiej wynosi 774 miliony złotych. Dochód za ostatni rok wyniósł 94 miliony złotych.

d3hfd05

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hfd05
d3hfd05
d3hfd05
d3hfd05