Trwa ładowanie...
paliwo
13-05-2013 11:30

PKN Orlen szuka ropy i gazu na szelfie łotewskim Bałtyku

W ramach poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego PKN Orlen rozpoczął wiercenie pierwszego otworu na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Wiercenie z platformy Ocean Nomad prowadzi firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc. Prace potrwają ponad miesiąc.

PKN Orlen szuka ropy i gazu na szelfie łotewskim BałtykuŹródło: Jupiterimages
d1ntza5
d1ntza5

Jak poinformował w poniedziałek PKN Orlen, poszukiwania prowadzone są na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy, spółki joint venture, której udziałowcami są płocki koncern - za pośrednictwem Orlen International Exploration and Production Company - oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief.

- Poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów strategii PKN Orlen przyjętej w ubiegłym roku. Cieszę się, że równolegle z prowadzeniem prac poszukiwawczych na koncesjach w Polsce, uruchamiamy wiercenia w ramach Projektu Bałtyk, otwierając nowe możliwości w obszarze upstreamu (wydobycia - PAP) - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec.

Platforma wiertnicza Ocean Nomad została przyholowana na miejsce odwiertu w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego 10 maja. Prace wiertnicze prowadzone są od 12 maja, pod nadzorem firmy konsultingowej Senergy, na głębokości 132 m i potrwają około 40 dni. W tym czasie wykonany zostanie odwiert o całkowitej głębokości 1500 m w miejscu oddalonym o 104 km od zachodniego wybrzeża Łotwy.

- Z przyjemnością przekazujemy informację o przybyciu platformy Ocean Nomad na łotewski obszar morski i rozpoczęciu wierceń. Dzięki prowadzonym obecnie wierceniom Balin Energy zdobędzie dokładniejszą wiedzę na temat obszaru koncesyjnego i upewni się, czy w złożach znajdują się węglowodory w ilości uzasadniającej ich przemysłową eksploatację - powiedział dyrektor generalny Kuwait Energy Sara Akbar.

d1ntza5

PKN Orlen podał, że bałtycki obszar poszukiwań to dwa bloki koncesyjne w pobliżu granicy ze Szwecją, obejmujące łącznie obszar 1664 km kw. z 30-letnimi licencjami wydobywczymi. Wiercenia prowadzi półzanurzalna platforma Ocean Nomad, spełniające - jak podkreślił płocki koncern - "najbardziej restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa". Platformy tego typu są najczęściej wykorzystywane przy wierceniach na otwartym morzu, np. na Morzu Północnym.

Jak zaznaczył PKN Orlen, przed rozpoczęciem poszukiwań spółka Balin Energy poddała analizie badania sejsmiczne 3D ponad 300 km kw., przeprowadziła szczegółowe badania dna morskiego, a także jakości parametrów środowiskowych. - Wyniki analiz pozwoliły na podjęcie decyzji o umiejscowieniu urządzeń wiertniczych oraz rozpoczęciu fazy wierceń - wyjaśnił w komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że "dowodem występowania w basenie Morza Bałtyckiego komercyjnych ilości zasobów ropy naftowej i gazu jest niedaleka obecność (od obszaru poszukiwań płockiego koncernu - PAP) eksploatowanych pól wydobywczych, zarówno na lądzie jak i na morzu, między innymi w łotewskiej miejscowości Kuldiga".

Balin Energy to spółka joint venture utworzona przez Orlen International Exploration and Production Company B.V. oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief U.A., w której każdy z udziałowców posiada po 50 proc. udziałów.

d1ntza5

Balin Energy posiada dwie licencje poszukiwawcze obejmujące obszar Morza Bałtyckiego u wybrzeży Łotwy na wyniesieniu Liepajya-Saldus. Operatorem koncesji jest Kuwait Energy. W obu koncesjach Balin Energy posiada udziały w prawie użytkowania górniczego na poziomie 90 proc., natomiast pozostałe 10 proc. należy do państwa łotewskiego.

Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief U.A. jest podmiotem zależnym Kuwait Energy Company, koncernu będącego największym niezależnym producentem ropy naftowej w Kuwejcie.

Kuwait Energy zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Bliskiego Wschodu. Prowadzi także działalność w Egipcie, Iraku, Jemenie, Omanie, na Ukrainie, na Łotwie, w Rosji i Pakistanie.

Diamond Offshore Drilling, Inc. to podmiot posiadający jedną z największych na świecie flot morskich platform wiertniczych oraz 4 statki wiertnicze. Wykonuje odwierty m.in. w rejonie Morza Północnego, Zatoki Alaska, Cieśniny Magellana, Morza Południowochińskiego i Cieśniny Bassa.

d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5