Trwa ładowanie...
giełda
07-07-2009 17:27

PKO BP bez prezesa

Rada Nadzorcza PKO BP odwołała we wtorek Jerzego Pruskiego z funkcji prezesa banku oraz Tomasza Mironczuka ze stanowiska wiceprezesa odpowiedzialnego za inwestycje banku - poinformował bank w komunikacie.

PKO BP bez prezesaŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
d1jur8y
d1jur8y

Wiceminister skarbu Joanna Schmid podkreśliła w rozmowie z PAP, że była to decyzja rady nadzorczej banku. _ To ona odwołała prezesa Pruskiego i wiceprezesa Mironczuka _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że Ministerstwo Skarbu zwróciło się do zarządu banku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. _ Wystąpiliśmy do zarządu banku z wnioskiem zawierającym trzy punkty. Dotyczą one zmiany w składzie zarządu i rady nadzorczej oraz przedstawienia przez zarząd informacji w sprawie zaawansowania prac dotyczących podwyższenia kapitału _ - powiedziała.

Schmid dodała, że pełniącym obowiązki prezesa został dotychczasowy wiceprezes banku Wojciech Papierak.

Bank podał w komunikacie, że rada nadzorcza PKO BP powierzyła Papierakowi "pełnienie obowiązków prezesa zarządu PKO BP z dniem 7 lipca 2009 roku do czasu wyboru prezesa".

d1jur8y

30 czerwca walne zgromadzenia akcjonariuszy PKO BP zdecydowało o wypłacie dywidendy z zysku netto za 2008 rok. Wniosek o 1 mld zł dywidendy z zysku banku złożył na WZA przedstawiciel Skarbu Państwa. Wcześniej zarząd proponował, żeby wypłacić prawie 100 proc. zysku za 2008 rok, czyli 2,88 mld zł. Zgodnie z propozycją Skarbu Państwa, dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 września.

Walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało również o emisji do 300 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Dniem ustalenia prawa poboru będzie 29 października. Ostateczną decyzję o wielkości emisji podejmie zarząd PKO BP, natomiast cenę emisyjną określi rada nadzorcza, po rekomendacji zarządu. Według wcześniejszych szacunków, wartość emisji akcji może sięgnąć 5 mld zł.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w ubiegły wtorek dziennikarzom, że dobrze ocenia decyzję WZA PKO BP w sprawie dywidendy i emisji akcji. _ To jest projekt, który został przygotowany przez większościowego akcjonariusza, czyli Skarb Państwa. Uważamy, że takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla banku, a jednocześnie pozwala zrealizować nasze cele. Chcemy w horyzoncie 2009, 2010 roku pobrać z banku dywidendę. Robimy to w taki sposób, że za 2008 rok pobieramy 1/3 zysku, czyli 1 mld zł. Następnie realizujemy proces dokapitalizowania. Po dokapitalizowaniu możemy po trzech kwartałach - a wszystko na to wskazuje, że bank będzie miał zysk po trzech kwartałach - w części pobrać dywidendę zaliczkową _ - podkreślił Grad. Po zakończeniu emisji MSP ma rekomendować wypłacenie dywidendy zaliczkowej na poczet zysku 2009 roku i dodatkowej dywidendy w 2010 r.

Skarb Państwa posiada 51,24 proc. akcji PKO BP, a pozostali akcjonariusze - 48,76 proc.

d1jur8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jur8y