Trwa ładowanie...
d2gew4g

Plany nowych osiedli izraelskich mogą skomplikować negocjacje

30.11. Waszyngton (PAP/Reuters) - Biały Dom oświadczył w piątek, że nowy izraelski plan ekspansji budowlanej jest "kontrproduktywny" i może utrudnić wznowienie negocjacji między...

d2gew4g
d2gew4g

30.11. Waszyngton (PAP/Reuters) - Biały Dom oświadczył w piątek, że nowy izraelski plan ekspansji budowlanej jest "kontrproduktywny" i może utrudnić wznowienie negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami. "Powtarzamy, że sprzeciwiamy się osadnictwu" - powiedział rzecznik Tommy Vietor.

Izrael ma zamiar zbudować kilka tysięcy nowych mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, o czym poinformował wcześniej w piątek przedstawiciel władz izraelskich.

Pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik powiedział, że rząd premiera Benjamina Netanjahu zatwierdził budowę 3000 mieszkań.

"Uważamy, że te posunięcia są kontrproduktywne i że utrudniają wznowienie bezpośrednich negocjacji czy osiągnięcie rozwiązania kwestii dwóch państw" - powiedział rzecznik Białego Domu. Dodał, że celem pozostają bezpośrednie negocjacje, do których ułatwienia są namawiane wszystkie zainteresowane strony.

d2gew4g

Zapowiedź budowy nowych mieszkań dla osadników żydowskich ogłoszono w dzień po przyznaniu Palestyńczykom przez Zgromadzenie Ogólne ONZ wyższego statusu - nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ. Palestyńczycy uważają, że przyznanie im nowego statusu to ważny krok do uznania ich państwowości.

Przed głosowaniem wielu polityków podkreślało, że rozwiązanie dwupaństwowe jest możliwe jedynie na drodze bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.(PAP)

mmp/ mc/

d2gew4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gew4g