PMI composite sugeruje dalsze ożywienie strefy euro

Wrześniowy odczyt indeksu PMI composite sugeruje kontynuację ożywienia Siedemnastki w III kw. 2013 r. Wciąż jednak nie brak powodów do zaniepokojenia perspektywą dla gospodarki eurolandu - sądzi ośrodek badawczy Capital Economics (CE).

PMI composite sugeruje dalsze ożywienie strefy euro
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.09.2013 | aktual.: 23.09.2013 13:40

Według Markit Economics wrześniowy odczyt wyniósł 52,1 pkt wobec 51,5 pkt w sierpniu. Wrzesień był siódmym z rzędu miesiącem wzrostu.

Wprawdzie indeks produkcji przemysłowej obniżył się do 51,1 pkt z 51,4 pkt, a nieznaczny spadek wystąpił również w Niemczech, ale spadek został wyrównany z nawiązką przez przyrost indeksu usług do 52,1 pkt z 50,7 pkt, co może być dalszym wyrazem przyrostu konsumpcji gospodarstw w trzecim kwartale - ocenia CE.

- Odczyt PMI za wrzesień wskazuje na kwartalny przyrost PKB eurostrefy za III kw. 2013 r. o ok. 0,4 proc. kdk wobec 0,3 proc. kdk w II kw. Choć wskazuje to na poprawę perspektywy w III kw., średni PMI za III. kwartał sugeruje nieco słabsze tempo wzrostu PKB o 0,2 proc. kdk - stwierdza komentarz.

- Co więcej, rozczarowujące ostatnie dane o aktywności gospodarki jak np. skurczenie się produkcji przemysłowej w lipcu potwierdzają, że ożywienie strefy euro wciąż oparte jest na kruchych podstawach - dodaje.

Za zachęcającą Capital Economics uznaje strukturę PMI composite. Składnik nowych zamówień przyrósł do 51,6 pkt, co dobrze wróży produkcji w krótkim czasie, zaś zatrudnienia jest najwyższy od blisko dwóch lat, choć wciąż przemawia za dalszą, niewielką utratą miejsc pracy - stwierdza CE.

Analitycy ośrodka zauważają też, iż wyraźny przyrost składnika usług we Francji, który po raz pierwszy od dwóch lat wywindował indeks PMI Francji powyżej progu 50 pkt, wciąż oznacza, że ożywienie we Francji jest mniej prężne niż w Niemczech, gdzie wydaje się stopniowo przyspieszać.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)