Po południu ważne publikacje z USA

Mowa oczywiście o danych nt. sprzedaży detalicznej za maj, która szacowana jest na poziomie 0,6 proc. m/m i 0,4 proc. m/m bez uwzględnienia wolumenu samochodów. Względem kwietnia byłaby to wyraźna poprawa, ale w długofalowo potrzebne byłyby większe wzrosty. Niemniej może być to pozytyw dla dolara. Zwłaszcza, że nadal korzystne wskazania napływają z rynku długu.

Po południu ważne publikacje z USA
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Wraz z danymi nt. sprzedaży detalicznej w USA o godz. 14:30 poznamy też dynamikę cen importu i eksportu w maju, oraz cotygodniowe dane nt. bezrobocia. Niemniej rynek bardziej interesować będzie ta pierwsza publikacja. Wykres koszyka BOSSA USD w ujęciu tygodniowym nadal potwierdza wskazania wzrostowe. Pierwszym celem pozostaje szczyt z ubiegłego tygodnia na 68,70 pkt.

RBNZ jednak wciąż „jastrzębi”. Stopy wzrosły o 25 p.b. i rynek nie wyklucza kolejnego ruchu już w lipcu. Tym samym NZD poszedł mocno w górę zaskakując część rynku.

W komentarzach prezes Graeme Wheeler dał do zrozumienia, że gospodarka rozwija się powyżej potencjału, a ruch na stopach wymusiły oczekiwania inflacyjne. Oczekiwania odnośnie stóp procentowych wskazują na jeszcze 2 podwyżki łącznie o 50 p.b. w tym roku. Ze względu na zaskakująco „jastrzębie” słowa szefa RBNZ (który nie odniósł się nawet do siły NZD) pojawiły się opinie, że do kolejnego ruchu na stopach może dojść już w lipcu. Tylko, że takim posunięciem jak wczoraj, szef RBNZ dał się poznać jako osoba, która nie potrafi dać jednolitego przekazu. Wcześniej, tak optymistyczne perspektywy ze strony Wheelera na temat gospodarki nie padały, był on też krytyczny względem siły NZD w kontekście eksportu, wreszcie, część analityków wskazywała na słabą sytuację na rynku surowców, a także niskie ceny w eksporcie mleka.

W efekcie skala ruchu na NZD jest ogromna – także ze względu na powyższe zaskoczenie retoryką szefa RBNZ. W efekcie na NZD/USD mamy wybicie ponad opór ma 0,8640, który teraz stał się wsparciem. Opór to teraz rejon 0,8710-0,8745 oparty o maksima z kwietnia i maja. Wydaje się, że za chwilę mogą pojawić się jakieś krytyczne głosy ze strony nowozelandzkich oficjeli na temat siły NZD. Tym samym bardziej prawdopodobny jest ruch powrotny w stronę wsparcia 0,8640.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33353/20140612_raport_dzienny_fx.pdf )

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)