PO proponuje zmianę opodatkowania dziedziczonych papierów wartościowych
Posłowie PO proponują zmianę zasad opodatkowania dziedziczonych papierów wartościowych. Chcą, aby przy liczeniu dochodu ze sprzedaży np. akcji brać pod uwagę koszty ich nabycia poniesione przez osobę, po której akcje te odziedziczono.
11.03.2013 | aktual.: 02.03.2016 15:30
Biuro prasowe sejmowego klubu PO poinformowało PAP w poniedziałek, że projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej.
Projekt przewiduje, że w przypadku sprzedaży dziedziczonych papierów wartościowych będzie można uwzględnić poniesione przez spadkodawcę koszty. W projekcie zaproponowano też, aby zwolnieniu z podatku podlegał dochód ze zbycia papierów wartościowych, otrzymanych w drodze darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że w interpretacjach i orzeczeniach sądów brakuje jednolitego podejścia dotyczącego możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia udziałów lub wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców. Podobnie jest w przypadku sprzedaży dziedziczonych tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Według autorów projektu "w zaistniałej sytuacji brak pewności obrotu prawnego, uzależnienie od wyroków sądów oraz interpretacji organów administracji podatkowej (...) wpływa niekorzystnie na postrzeganie przez inwestorów przedmiotowej kategorii inwestycji". Posłowie PO uważają ponadto, że obowiązujące przepisy podatkowe w nieuzasadniony sposób preferują lokaty bankowe, gdzie w wyniku ich zakończenia lub zerwania przez spadkobiercę nie dochodzi do obowiązku zapłaty podatku od całej wartości lokaty, a jedynie od naliczonych odsetek.
"Dodatkowo można również wskazać na brak jednolitego podejścia w odniesieniu do dziedziczonych obligacji, gdzie podatek dochodowy płacony jest od całej wartości obligacji w przypadku ich sprzedaży przez spadkobiercę przed terminem wykupu, natomiast w przypadku, gdy spadkobierca zatrzyma obligacje do terminu wykupu, wówczas podatek zapłaci wyłącznie od kwoty naliczonego dyskonta lub odsetek" - napisano.
Przygotowanie zmian zapowiedział pod koniec ubiegłego roku poseł Jakub Szulc (PO). W rozmowie z PAP wyjaśnił, że chodzi o to, by w przypadku sprzedaży odziedziczonych w spadku np. akcji czy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych podatkowi podlegała różnica między kosztem zbycia a kosztem nabycia takich papierów przez spadkodawcę. Szulc wskazał, że zgodnie z obecnymi przepisami podatek dochodowy jest odprowadzany od całej wartości sprzedaży bez uwzględnienia kosztów nabycia papierów sprzedawanych papierów wartościowych, co powoduje, że w rzeczywistości opodatkowany jest przychód z ich sprzedaży, a nie dochód.