Darowizna bez podatku. Ministerstwo radzi, jak uniknąć daniny

Otrzymanie spadku lub darowizny zazwyczaj wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Jednak w niektórych sytuacjach można uniknąć jego płacenia. Aby skorzystać ze zwolnienia, należy spełnić określone warunki i dopełnić formalności w terminie - radzi resort finansów.

Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba spełnić dwa warunki
Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba spełnić dwa warunki
Źródło zdjęć: © Getty Images | Pawel Kacperek

Podatek od darowizny muszą zapłacić osoby obdarowane, gdy jej wartość przekracza kwotę wolną, wskazaną w przepisach. Jej wysokość jest zależna od grupy podatkowej, do której zaliczany jest podatnik, który otrzymał spadek lub darowiznę. Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której tłumaczy, jak uniknąć płacenia daniny - informuje "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Mamy inny niuansik"

Kwota wolna od podatku

Podatki od spadków i darowizn są obliczane w zależności od grupy podatkowej nabywcy. Po 1 lipca 2023 kwota wolna od podatku od darowizn i spadków wynosi:

  • 36 tys. 120 zł/os - dla nabywców, zaliczanych do I grupy podatkowej
  • 27 tys. 90 zł/os - dla odbiorców zaliczanych do II grupy podatkowej
  • 5733 zł/os - dla odbiorców zaliczanych do III grupy podatkowej.

Do wspomnianych grup podatkowych należą:

  • małżonek, małżonka, rodzice, dzieci, teściowie, rodzeństwo - I grupa podatkowa
  • ciotki, wujkowie, dzieci rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków - II grupa podatkowa
  • osoby niespokrewnione - III grupa podatkowa.

Jak uniknąć płacenia podatku?

Jak informuje "Rzeczpospolita", aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego od darowizny pieniężnej w wysokości powyżej 36 120 zł, konieczne jest potwierdzenie jej przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Drugim warunkiem jest zgłoszenie darowizny w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego.

Aby obliczyć limity na zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, należy sumować wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu 5 poprzednich lat.

Jeżeli warunki nie zostaną spełnione (np. z powodu przeoczenia terminu), to podatek trzeba zapłacić od nadwyżki ponad kwotę wolną (dla I grupy podatkowej).

Jeśli o spadku dowiemy się po sześciu miesiącach, nadal mamy prawo do zwolnienia z podatku. Wystarczy, że zgłosimy nabycie spadku do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o nim. Musimy jednak przedstawić dowody na to, że nie wiedzieliśmy o spadku wcześniej - podaje "Rz".

Źródło artykułu:WP Finanse
podatkipodatek od spadku i darowiznprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)