Trwa ładowanie...

Podatek za świąteczny bonus

Związki zawodowe powinny wystawiać pracownikom PIT-8c, gdy prezenty kosztują ponad 380 zł

Share
Podatek za świąteczny bonus
Źródło: Jupiterimages
d4gzk04

.

Przed świętami wiele firm daje swoim pracownikom prezenty. Ich otrzymanie może mieć różne konsekwencje podatkowe. Wszystko zależy od wartości bonusu i od tego, z jakiego źródła zostanie sfinansowany.

d4gzk04

Nadwyżka i bony z daniną

Jeśli pracownik dostanie prezent sfinansowany ze środków obrotowych firmy, to jego wartość jest przychodem podlegającym PIT. Zwolnione z podatku są jedynie świadczenia rzeczowe sfinansowane z funduszy socjalnych (czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – zfsś, lub funduszu związków zawodowych), których wartość nie przekroczy 380 zł. Oznacza to, że od nadwyżki ponad tę kwotę należy zapłacić podatek.

Do świadczeń rzeczowych nie zalicza się jednak bonów, talonów ani innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Jeśli więc zakład pracy wydaje pracownikom bony, które będą mogli wymienić w określonym hipermarkecie na towary, to musi doliczyć ich wartość do wynagrodzenia i potrącić podatek.

Mało kto pamięta, iż w sytuacji, w której prezent został ufundowany z funduszu związkowego, to nie firma, ale związki zawodowe mają obowiązek wystawić pracownikowi PIT-8c od nadwyżki. Jeśli wartość podarunku dla pracownika wynosi np. 500 zł, to w formularzu związek zawodowy musi wykazać 120 zł do opodatkowania.

Zgodnie z art. 42a ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, zobowiązane są sporządzić informację PIT-8c i przekazać pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu do końca lutego następnego roku. Związki zawodowe mieszczą się w pojęciu osoby prawnej.

d4gzk04

Jeden limit

Limit zwolnienia wynoszący 380 zł jest jeden i dotyczy wszystkich świadczeń wypłacanych w danym roku. Zarówno z zfśs, jak i funduszy związków zawodowych. Każdy świadczeniodawca, czyli zakład pracy i związek zawodowy, kontroluje ten limit we własnym zakresie. Dopiero gdy łączna kwota świadczeń otrzymanych od związków i pracodawcy przekroczy 380 zł, zainteresowany musi sam rozliczyć podatek od nadwyżki.

Jeśli np. pracownik otrzymał w trakcie roku 300 zł z zfśs i 300 zł z funduszu związkowego, to musi wykazać w rocznym zeznaniu PIT 220 zł jako przychód z innych źródeł. W takiej sytuacji związek zawodowy nie sporządza PIT-8c, gdyż wypłata z funduszu związku nie przekroczyła 380 zł.

– Z art. 42a wynika jednoznacznie, iż związki zawodowe jako osoby prawne są zobowiązane do wystawienia związkowcom informacji PIT-8c w sytuacji, gdy dokonują wypłaty świadczeń ze swoich funduszy, które podlegają opodatkowaniu.

W praktyce jednak nikt nie przejmuje się tym obowiązkiem. Przyczynia się do tego fakt, iż organy podatkowe zwykle nie kontrolują związków zawodowych w tym zakresie – zwraca uwagę Danuta Denkiewicz, doradca podatkowy. – Niewykluczone jednak, że w przyszłości taka sytuacja może postawić w kłopotliwej sytuacji zarówno związki, jak i osoby, które otrzymały od nich bonus. Pracownicy powinni pamiętać, że nawet jeśli związek nie wystawił im PIT-8c, a wartość otrzymanego upominku przekracza 380 zł, sami muszą wykazać nadwyżkę w PIT jako przychód z innych źródeł i zapłacić podatek.

Monika Pogroszewska

d4gzk04

Podziel się opinią

Share
d4gzk04
d4gzk04