Trwa ładowanie...

Podpisano umowę na budowę 12,5-km odcinka S19

Prawie 290 mln zł ma kosztować budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej. W czwartek w siedzibie rzeszowskiego oddziału GDDKiA podpisano umowę z wykonawcą konsorcjum firm Aldesa Construcciones.

Share
Podpisano umowę na budowę 12,5-km odcinka S19
Źródło: Fotolia, fot: pzaxe
d353khq

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie Joanna Rarus, wykonawca ma 30 miesięcy na zrealizowanie umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.

- Wybudowanie tego odcinka S19 odciąży sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Odsunie także ruch samochodów ciężarowych od obszarów zabudowanych. Nie bez znaczenia jest także skrócenie czasu podróży, oszczędności paliwa oraz ograniczenie emisji spalin i hałasu - zaznaczyła rzeczniczka.

Rarus podkreśliła, że podpisana w czwartek umowa jest drugą, której realizacja przewidziana jest z pieniędzy unijnych w ramach nowego budżetu UE na lata 2014-2020. - Pierwsza umowa dotyczyła budowy odcinka S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) i została podpisana 9 kwietnia br. - dodała.

d353khq

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej będzie miał 12,5 km długości. Przebiega przez powiaty: rzeszowski i łańcucki. Droga będzie omijać Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio połączy się z oddanym już do ruchu odcinkiem S19 Stobierna - Rzeszów.

Odcinek realizowany będzie w systemie optymalizuj-projektuj-buduj. To znaczy, że wykonawca otrzyma już gotową część dokumentacji i będzie mógł wprowadzać do niej pewne zmiany, np. proponować nowe technologie czy rozwiązania. Warunkiem jest jednak zachowanie parametrów technicznych i jakościowych drogi.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasę komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

d353khq

Podziel się opinią

Share
d353khq
d353khq