Trwa ładowanie...

Podwyżki były jak w banku

Niektóre usługi bankowe podrożały w drugiej połowie ubiegłego roku nawet o kilkadziesiąt procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podwyżki były jak w bankuŹródło: Fotolia
d41mcf2

Jak czytamy w gazecie o znaczących podwyżkach cen w bankach donosi raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Dokument został zaprezentowany podczas ostatniego posiedzenia działającej przy NBP Rady ds. Systemu Płatniczego. Analizie poddano oferty 21 największych banków oferujących usługi klientom indywidualnym.

Z raportu wynika - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - że w zdecydowanej większości badanych instytucji, bo aż w 16, doszło do podwyżek prowizji za korzystanie z karty lub konta lub usług z nimi powiązanych.

"Podwyżki cen w tym okresie były reakcją banków na zapowiadaną od miesięcy obniżkę prowizji od obsługi transakcji kartami, czyli interchange, oraz na spadający wynik odsetkowy, spowodowany niskimi stopami procentowymi" - tłumaczy gazecie wzrost cen NBP.

d41mcf2

Średnia miesięczna opłata za konto osobiste wzrosła z 4,58 zł na koniec czerwca do 4,89 zł na koniec grudnia ubiegłego roku, czyli o 6,77 proc.

Dziennik dodaje, że jeszcze bardziej podrożały usługi bezpośrednio powiązane z kontem, np. przelewy. Te wykonywane w oddziale o 14 procent, a telefonicznie - niemal o 11 procent. Potaniały jedynie internetowe - o 13 procent. Ale za to polecenie zapłaty, które umożliwia automatyczne regulowanie rachunków, poszło w gorę o bez mała 37 procent.

d41mcf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41mcf2