Trwa ładowanie...
d4napwu
IAR
gaz

Podwyżki cen gazu

Od listopada wzrosną rachunki za korzystanie z gazu. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę taryfy gazowej dla spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na poziomie 7,9 procent.
Share
d4napwu

Prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych w Warszawie Andrzej Sikora powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że podwyżki od pewnego czasu były spodziewane. Zwrócił uwagę, że cena gazu ziemnego w kontraktach dfługoterminowych podąża za ceną ropy. Andrzej Sikora dodał, że choć ropa obecnie taniej, to cena gazu związana jest z ceną ropy sprzed kilku miesięcy, gdy taka kosztowała dużo więcej. Jego zdaniem obecne spadki cen ropy mogą oznaczać w przyszłości obniżki cen gazu.

Andrzej Sikora podkreślił, że PGNiG nie mogło dłużej czekać z podwyżką gdyż od pewnego czasu sprzedaje gaz poniżej ceny jego zakupu.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że dla odbiorców używających gazu do przygotowywania posiłków podwyżka oznacza wzrost około złotego miesięcznie (4,5 procent). Z kolei gospodarstwa używające gazu nie tylko w kuchni, ale też do ogrzewania mieszkania zapłacą miesięcznie ponad 20 złotych więcej (6,8 procent).

Podwyżka ma związek z obserwowanymi latem podwyżkami cen ropy naftowej oraz słabnącą złotówką. Dzisiejsza decyzja będzie obowiązywała do końca marca przyszłego roku.

d4napwu

Podziel się opinią

Share
d4napwu
d4napwu