Trwa ładowanie...
d1qjvwl

Podwyżki cen wody? Możliwe przez wzrost stawki VAT

Stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 procent - alarmuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
woda z kranu
woda z kranu (flickr.com)
d1qjvwl

Trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy - przekonuje Konfederacja Lewiatan. W przeciwnym razie może czekać nas podwyżka cen wody. Przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za "wodę w postaci naturalnej", zdaniem ekspertów, budzi poważne wątpliwości interpretacyjne.

Zdaniem przedsiębiorców przedstawione przez ministerstwo propozycje dotyczące opodatkowania wody mogą być wstępem do zmian w ustalaniu taryf, polegających na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę.

- Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów i apelują o ich uszczegółowienie oraz doprecyzowanie. Inaczej wzrośnie cena wody dostarczanej wodociągami (kranówki), ale również wody ze źródeł, studni, wody transportowanej cysternami - twierdzi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

d1qjvwl

Choć ministerstwo firmanów zapewnia, że podwyżek cen wody nie będzie, to interpretacja resortu przedsiębiorczości wzbudza niepokój. W nowych przepisach bowiem woda nie znalazła się w kategorii objętej opodatkowaniem 8 proc., a skoro tak, trzeba się spodziewać, że z automatu kwalifikuje się do kategorii objętej 23 proc. podatkiem.

Woda nie będzie drożeć. Wody Polskie mają sprawdzać ceny:

Zozbacz także: Ruszają prace nad nową mazurską śluzą. Pierwsza taka inwestycja od zakończenia wojny

d1qjvwl

- Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-proc. VAT, taka była intencja resortu finansów - zapewnił Polską Agencję Prasową Paweł Jurek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Tylko w money.pl: Plastik to niejedyny problem świata. Za rogiem jest brak wody pitnej i brudna energia - ostrzega wiceprezes P&G

- Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne, to należy je usunąć - podkreśla Gajewski ekspert Konfederacji Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl