Trwa ładowanie...

Podwyżki cen wody? Możliwe przez wzrost stawki VAT

Stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 procent - alarmuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Podwyżki cen wody? Możliwe przez wzrost stawki VATŹródło: flickr.com
d2g8qm4
d2g8qm4

Trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy - przekonuje Konfederacja Lewiatan. W przeciwnym razie może czekać nas podwyżka cen wody. Przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za "wodę w postaci naturalnej", zdaniem ekspertów, budzi poważne wątpliwości interpretacyjne.

Zdaniem przedsiębiorców przedstawione przez ministerstwo propozycje dotyczące opodatkowania wody mogą być wstępem do zmian w ustalaniu taryf, polegających na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę.

- Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów i apelują o ich uszczegółowienie oraz doprecyzowanie. Inaczej wzrośnie cena wody dostarczanej wodociągami (kranówki), ale również wody ze źródeł, studni, wody transportowanej cysternami - twierdzi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Choć ministerstwo firmanów zapewnia, że podwyżek cen wody nie będzie, to interpretacja resortu przedsiębiorczości wzbudza niepokój. W nowych przepisach bowiem woda nie znalazła się w kategorii objętej opodatkowaniem 8 proc., a skoro tak, trzeba się spodziewać, że z automatu kwalifikuje się do kategorii objętej 23 proc. podatkiem.

Woda nie będzie drożeć. Wody Polskie mają sprawdzać ceny:

d2g8qm4

- Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-proc. VAT, taka była intencja resortu finansów - zapewnił Polską Agencję Prasową Paweł Jurek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

- Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne, to należy je usunąć - podkreśla Gajewski ekspert Konfederacji Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2g8qm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g8qm4