Podwyżki cen wody? Możliwe przez wzrost stawki VAT
Stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 procent - alarmuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody.
Trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy - przekonuje Konfederacja Lewiatan. W przeciwnym razie może czekać nas podwyżka cen wody. Przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za "wodę w postaci naturalnej", zdaniem ekspertów, budzi poważne wątpliwości interpretacyjne.
Zdaniem przedsiębiorców przedstawione przez ministerstwo propozycje dotyczące opodatkowania wody mogą być wstępem do zmian w ustalaniu taryf, polegających na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę.
- Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów i apelują o ich uszczegółowienie oraz doprecyzowanie. Inaczej wzrośnie cena wody dostarczanej wodociągami (kranówki), ale również wody ze źródeł, studni, wody transportowanej cysternami - twierdzi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Choć ministerstwo firmanów zapewnia, że podwyżek cen wody nie będzie, to interpretacja resortu przedsiębiorczości wzbudza niepokój. W nowych przepisach bowiem woda nie znalazła się w kategorii objętej opodatkowaniem 8 proc., a skoro tak, trzeba się spodziewać, że z automatu kwalifikuje się do kategorii objętej 23 proc. podatkiem.
Woda nie będzie drożeć. Wody Polskie mają sprawdzać ceny:
- Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-proc. VAT, taka była intencja resortu finansów - zapewnił Polską Agencję Prasową Paweł Jurek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
- Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne, to należy je usunąć - podkreśla Gajewski ekspert Konfederacji Lewiatan.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl