Pogorszenie nastrojów w kancelariach prawnych
Kryzys finansowy natychmiast odbił się na samopoczuciu prawników. Jak bańka mydlana prysło przekonanie o długotrwałym boomie na ich usługi.
Kryzys finansowy natychmiast odbił się na samopoczuciu prawników. Jak bańka mydlana prysło przekonanie o długotrwałym boomie na ich usługi.
Pokazuje to ostatnia edycja badania WK Index, które jest barometrem opinii środowiska prawników obsługujących biznes. Ankietę przeprowadza co pół roku Instytut Badania Opinii IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer. W porównaniu z badaniem z czerwca 2008 r. nastroje są zdecydowanie mniej optymistyczne. Przeświadczenie o wyśmienitej koniunkturze w gospodarce i popycie na usługi prawnicze nie przetrwało pół roku i konfrontacji z realiami rynku.
Optymizm oklapł
Wydatnie opadł poziom optymizmu. Z 92 do 72 proc. spadł współczynnik tych, których zdaniem polskie sprawy idą w dobrym kierunku. Jeszcze bardziej, bo z 47 do 18 proc., zmniejszyła się liczba tych, którzy oceniają, iż sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnich miesiącach się poprawiła. Z 4 do 38 proc. wzrosła zaś tych, według których się pogorszyła. Tylko 18 proc. ankietowanych (przedtem 53) uważa, że w najbliższym roku sytuacja ekonomiczna się polepszy, aż 51 (było 20 proc.) sądzi, iż będzie gorsza.
Oceny dotyczące inwestycji zagranicznych nie są lepsze. Dwie trzecie pytanych szefów kancelarii uważa, że do naszego kraju napływa dziś mniej kapitału niż rok temu. Tyle samo jest przeświadczonych, iż w najbliższym roku będzie go mniej niż dziś, a tylko 10 proc., że więcej.
Z badania da się odczytać charakterystyczną dla kryzysu gospodarczego zmianę struktury usług. Więcej niż w poprzednim sondażu partnerów odnotowuje wzrost liczby obsługiwanych sporów gospodarczych, spraw podatkowych, z prawa pracy, windykacji i restrukturyzacji trudnych należności. Mniej firm prawniczych zarejestrowało wzrost obsługi fuzji i przejęć, transakcji na rynku nieruchomości, audytów prawnych, pozyskiwania kapitału, wprowadzania spółek na giełdę.
Włączone hamulce
W prognozach popyt na usługi prawne w biznesie również hamuje. Co trzeci ankietowany uważa, iż w najbliższym roku popyt się nie zmieni. Po raz pierwszy od dawna w sondażu WK Index ujawniła się grupa (5 proc.) przekonanych o jego spadku. Więcej osób niż latem sądzi, że popyt będzie rósł wolniej niż dotychczas, a o połowę mniej ludzi uważa, że będzie rósł w tempie dotychczasowym.
W kryzysie łatwiej, w opinii uczestników sondażu, zatrudnić doświadczonego prawnika. Jednak o prawie 10 proc. mniej niż latem (czyli dwie trzecie) deklaruje dziś chęć przyjmowania ludzi do pracy. Co piąta kancelaria planuje zwolnienia.
Kryzys nie wpłynie znacząco, zdaniem badanych, na ceny usług prawniczych; ponad połowa sądzi, że w najbliższym roku będą takie same jak dziś. Zaledwie co dwunasty spodziewa się ich obniżki.
Ireneusz Walencik
Rzeczpospolita