Trwa ładowanie...

Polacy chętnie dają datki po kolędzie. Mniej niż sto złotych w kopercie

Zdecydowana większość Polaków, którzy przyjmują księdza z wizytą duszpasterską, przekazuje także datek na Kościół. Najczęściej jest to kwota między 50 a 100 zł. Pieniądze ksiądz otrzymuje w kopercie.

Polacy chętnie dają datki po kolędzie. Mniej niż sto złotych w kopercieŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d2sru9w
d2sru9w

Z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 65 proc. badanych przyjęła lub zamierza przyjąć księdza po kolędzie. 21 proc. nie zrobi tego, a 14 proc. jeszcze nie wie. Zdecydowana większość da księdzu pieniądze - tak zadeklarowało 84 proc. ankietowanych. 16 proc. nie zamierza przekazać datku.

Zobacz: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Co drugi Polak nie wie, czy księża w jego parafii sprawdzają, ile pieniędzy wyłożyła konkretna osoba. 31 proc. badanych powiedziało, że w ich parafii tak się nie dzieje, a 18 proc. - że księża faktycznie sprawdzają.

d2sru9w

Najczęściej wysokość datku wynosi od 50 do 100 zł (taką kwotę wskazało 54 proc. ankietowanych). 42 proc. daje mniej niż 50 zł, a 4 proc. - więcej niż 100 zł.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Najlepszym sposobem wręczenia pieniędzy jest włożenie ich do koperty. Tak robi 92 proc. przekazujących datek. Dwa procent wrzuca pieniądze do puszki na datki. Tyle samo płaci w kasie parafii, a jeden procent przelewa datek na konto.

d2sru9w

Co potem dzieje się z ofiarą wiernych? Jak już pisaliśmy, w większości diecezji obowiązuje ta sama zasada. 1/3 z datków zebranych podczas kolęd zostaje w parafii, 2/3 księża muszą oddać. Zwykle 1/3 na seminarium duchowne, a 1/3 na kurię.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Trudno oszacować, ile księża zbierają podczas kolędy. Tylko niektórzy decydują się na jawność w tym zakresie. Przykładem może być parafia pw. św. Piotra w Okowach w Chobienicach (archidiecezji poznańskiej). Parafia liczy 2100 osób (557 rodzin). W 2018 r. jedynie 37 rodzin nie przyjęło kolędy. Jak poinformował w podsumowaniu zeszłorocznej kolędy tamtejszy proboszcz ks. Sławomir Ratajczak, z wizyt duszpasterskich zebrał 39 200 zł, co dało średnio 75 zł na rodzinę.

d2sru9w

Wiadomo natomiast, że pieniądze te, podobnie jak datki na tacę podczas niedzielnej mszy czy ofiary składane z okazji chrztów, ślubów i pogrzebów, są symbolicznie opodatkowane. Księża co kwartał płacą od tego typu przychodu ryczałtowy podatek, którego wysokość zależy od wielkości parafii (proboszczowie - 434 zł do 1559 zł; wikariusze - 131 - 503 zł według stawek na 2019 rok).

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna od 4 do 7 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż - 1085. Metoda CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sru9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sru9w