WP

Polacy chętnie dają datki po kolędzie. Mniej niż sto złotych w kopercie

Zdecydowana większość Polaków, którzy przyjmują księdza z wizytą duszpasterską, przekazuje także datek na Kościół. Najczęściej jest to kwota między 50 a 100 zł. Pieniądze ksiądz otrzymuje w kopercie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Datek po kolędzie najczęściej wynosi od 50 do 100 zł. Tak wynika z badania dla Wirtualnej Polski
Datek po kolędzie najczęściej wynosi od 50 do 100 zł. Tak wynika z badania dla Wirtualnej Polski (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)
WP

Z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 65 proc. badanych przyjęła lub zamierza przyjąć księdza po kolędzie. 21 proc. nie zrobi tego, a 14 proc. jeszcze nie wie. Zdecydowana większość da księdzu pieniądze - tak zadeklarowało 84 proc. ankietowanych. 16 proc. nie zamierza przekazać datku.

Zobacz: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

WP

Co drugi Polak nie wie, czy księża w jego parafii sprawdzają, ile pieniędzy wyłożyła konkretna osoba. 31 proc. badanych powiedziało, że w ich parafii tak się nie dzieje, a 18 proc. - że księża faktycznie sprawdzają.

Czytaj też: Ile warta jest "co łaska"? W przypadku ślubu to nawet 1100 złotych

Najczęściej wysokość datku wynosi od 50 do 100 zł (taką kwotę wskazało 54 proc. ankietowanych). 42 proc. daje mniej niż 50 zł, a 4 proc. - więcej niż 100 zł.

WP.PL
Podziel się
WP

Najlepszym sposobem wręczenia pieniędzy jest włożenie ich do koperty. Tak robi 92 proc. przekazujących datek. Dwa procent wrzuca pieniądze do puszki na datki. Tyle samo płaci w kasie parafii, a jeden procent przelewa datek na konto.

Co potem dzieje się z ofiarą wiernych? Jak już pisaliśmy, w większości diecezji obowiązuje ta sama zasada. 1/3 z datków zebranych podczas kolęd zostaje w parafii, 2/3 księża muszą oddać. Zwykle 1/3 na seminarium duchowne, a 1/3 na kurię.

WP.PL
Podziel się

Trudno oszacować, ile księża zbierają podczas kolędy. Tylko niektórzy decydują się na jawność w tym zakresie. Przykładem może być parafia pw. św. Piotra w Okowach w Chobienicach (archidiecezji poznańskiej). Parafia liczy 2100 osób (557 rodzin). W 2018 r. jedynie 37 rodzin nie przyjęło kolędy. Jak poinformował w podsumowaniu zeszłorocznej kolędy tamtejszy proboszcz ks. Sławomir Ratajczak, z wizyt duszpasterskich zebrał 39 200 zł, co dało średnio 75 zł na rodzinę.

WP

Wiadomo natomiast, że pieniądze te, podobnie jak datki na tacę podczas niedzielnej mszy czy ofiary składane z okazji chrztów, ślubów i pogrzebów, są symbolicznie opodatkowane. Księża co kwartał płacą od tego typu przychodu ryczałtowy podatek, którego wysokość zależy od wielkości parafii (proboszczowie - 434 zł do 1559 zł; wikariusze - 131 - 503 zł według stawek na 2019 rok).

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna od 4 do 7 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż - 1085. Metoda CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP