Trwa ładowanie...

Polacy czekają na oferty last minute

Kryzys dopadł biura podróży. W lutym sprzedaż wycieczek spadła nawet o kilkanaście procent - wynika z wyliczeń dwóch największych portali: Travel Planet i Wakacje.pl. Sprzedają głównie oferty last minute. I to często z rabatami 50 - 60 proc.

Polacy czekają na oferty last minuteŹródło: PAP
d3gu7dy
d3gu7dy

_ Obawiam się, że jeżeli osłabienie złotego utrzyma się, to w tym roku liczba wyjazdów zagranicznych może spaść. Niewykluczony jest w tej sytuacji upadek lub wycofanie się z rynku niektórych biur _ - mówi Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystyki.

Silny złoty sprawia bowiem, że ceny zagranicznych wycieczek rosną, zwłaszcza w tych biurach, w których ceny w katalogach podawane są w euro, np. w TUI. Z kolei biura, które rozliczenia przedstawiają w złotówkach, wprowadzają dopłaty kursowe. Wynoszą one od kilkudziesięciu do nawet 700 zł.Pracownicy biur podróży często nawet nie potrafią powiedzieć, ile będzie kosztował wyjazd w lipcu czy sierpniu.

Zdaniem specjalistycznych portali turystycznych w tym roku czeka nas zmiana trendu: Polacy, którzy w ostatnich kilku latach nauczyli się kupować wakacje z dużym wyprzedzeniem, teraz odwrócą się w kierunku ofert last minute. Prawdziwy wysyp atrakcyjnych ofert last minute może pojawić się w wakacje.

d3gu7dy

_ Wiele biur spodziewało się, że jak w ubiegłych latach sprzedaż będzie im rosła w tempie około 40 proc. Zarezerwowali więc większą liczbę miejsc. A w wakacje będą zmuszeni wyprzedać jak największą część oferty po kosztach _ - mówi jeden z prezesów biur podróży.

Część ekspertów uważa, że lepiej kupować wyjazdy teraz, ale z gwarancją ceny. Niektóre biura podróży gwarantują, że nie będą pobierać dodatkowych opłat z tytułu wzrostu kursów walut czy notowań ropy. Niestety, gwarancja ceny, jeszcze w listopadzie i grudniu w wielu biurach gratisowa, coraz częściej jest płatna, np. od ok. 50 zł do nawet 250 zł.

Wybrane oferty last minute

Tunezja - 495 zł Tygodniowy pobyt w hotelu dwugwiazdkowym w Sousse, śniadania wliczone w cenę. Dodatkowe opłaty ok. 322 zł. Razem: 817 zł/osobę.

Djerba - 980 zł Tygodniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu, all inclusive (pełne wyżywienie wliczone w cenę). Dopłaty: 322 zł, razem ok. 1202 zł/osobę.

Egipt - 999 zł Tygodniowy pobyt w hotelu trzygwiazdkowym w Hurghadzie, śniadania i obiadokolacje. Dodatkowe opłaty (lotniskowa, walutowa, wizowa) - ok. 470 zł. Razem - ok. 1469 zł/os.

Kuba - 4080 zł Tygodniowy pobyt, hotel czterogwiazdkowy w Varadero, all inclusive. Dodatkowe opłaty: wiza wjazdowa ok. 27 euro.

Joanna Pieńczykowska
POLSKA Dziennik Bałtycki

d3gu7dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gu7dy