Trwa ładowanie...

Polacy kupują elektronikę na potęgę

Kryzys nie kryzys, a Polacy i tak wydają miliony złotych na elektronikę. Sprzedaż sprzętu w 2011 wzrosła do 22,8 mld zł. To najlepszy wynik od 2008 roku. I to mimo spadku cen wielu produktów. W tym roku sprzedaż podbije Euro 2012 - pisze "Rzeczpospolita".

Polacy kupują elektronikę na potęgęŹródło: AFP
d33jlly
d33jlly

Według Grzegorza Stanisza z Samsung Electronics Polska w tym roku Polacy mają kupić nawet 2,1 miliona odbiorników telewizyjnych. Dominującą technologią pozostaną modele LED, które mają podad 60-proc. udział w rynku. W dalszej kolejności są tańsze LCD oraz telewizory plazmowe.

Trend sprzedaży powinien się utrzymać do Euro 2012. To, co będzie później, zależeć będzie od sytuacji makroekonomicznej. Motorami rozwiju rynku są właśnie telewizory oraz smartfony.

Dobre wyniki w 2011 roku i wzrostowi sprzedaży wobec 2010 roku zawdzięczamy czwartemu kwartałowi. W ciągu całego roku sprzedaż dużych AGD oraz telewizorów, których ceny spadały, wzrosła odpowiednio o 3 oraz 6,3 proc. Najlepszy wynik zanotowano jednak na sprzedaży smartfonów. Tutaj wynik był lepszy od tego z 2010 roku o 73,2 proc. O 51,2 proc. więcej kupiono również dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej.

d33jlly

Właśnie smartfony oraz dekodery do odbioru telewizji cyfrowej to produkty, na które popyt rośnie najszybciej. Z pewnością przyczyni się do tego zapowiadane od 31 lipca 2013 roku wyłączenie sygnału analogowego telewizji.

W zeszłym roku jednak nie wszystkie kategorie odnotowały wzrost sprzedaży. O ponad 10 proc. gorszy wynik zanotowały odtwarzacze MP3 czy DVD. Nie najlepiej również wypadły komputery osobiste.

Zdaniem Damiana Godosa, analityka w IDC, do spadku przyczyniły się niestabilna sytuacja w gospodarce europejskiej, negatywne trendy na rynku pracy i niekorzystny kurs wymiany złotówki. Jednocześnie podkreśla, że smartfony i tablety przejmują w dużej mierze funkcje komputerów.

d33jlly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jlly