Trwa ładowanie...

Polacy rzucili się na parabanki

Polacy coraz częściej biorą pożyczki na krótki okres w parabankach. Są one jednak znacznie droższe od pożyczek bankowych. Klientów to nie zniechęca i rynek kwitnie w najlepsze - pisze "Rzeczpospolita".

Polacy rzucili się na parabankiŹródło: Jupiterimages
d1ccawz
d1ccawz

Parabanki udzielają coraz więcej szybkich pożyczek. Takich firm przybywa z dnia na dzień. Udzielają też coraz więcej kredytów. Powodem jest wprowadzona ponad rok temu przez KNF rekomendacja T, która miała poprawić jakość zarządzania ryzykiem w bankach. Spowodowała jednak, że wielu klientów nie mogąc otrzymać w nich kredytu, więc szukają innego źródła pożyczki - właśnie instytucji parabankowych.

Takie szybkie pożyczki są jednak bardzo drogie. Większość kredytów udzielana jest na 15-30 dni. Pożyczka 200 zł na 15 dni kosztuje ok. 40 zł, co daje roczną rzeczywistą stopę oprocentowania ponad 8000 proc.!

Liczba osób korzystających z takich rozwiązań rośnie. W Providencie, największej w Polsce firmie z branży, liczba ta wzrosła w ciągu roku o ponad 50 tys. do 834 tys. Wartość udzielonych w 2011 kredytów wyniosła ok. 1,55 mld zł. Na koniec 2010 roku było to 1,44 mld zł. Wzrost odnotowała również białostocka firma Marka. Wartość udzielonych przez nią pożyczek wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z 2010 r. i przekroczyła 25 mln zł.

Wojciech Kwaśniak, zastępca szefa KNF, zapowiedział, że w III kw. komisja zamierza przeanalizować wpływ rekomendacji T na rynek regulowany i nieregulowany i nie wyklucza w niej korekt.

d1ccawz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ccawz