Trwa ładowanie...

Polacy rzucili się na parabanki

Polacy coraz częściej biorą pożyczki na krótki okres w parabankach. Są one jednak znacznie droższe od pożyczek bankowych. Klientów to nie zniechęca i rynek kwitnie w najlepsze - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Polacy rzucili się na parabanki
Źródło: Jupiterimages
d2za41v

Parabanki udzielają coraz więcej szybkich pożyczek. Takich firm przybywa z dnia na dzień. Udzielają też coraz więcej kredytów. Powodem jest wprowadzona ponad rok temu przez KNF rekomendacja T, która miała poprawić jakość zarządzania ryzykiem w bankach. Spowodowała jednak, że wielu klientów nie mogąc otrzymać w nich kredytu, więc szukają innego źródła pożyczki - właśnie instytucji parabankowych.

Takie szybkie pożyczki są jednak bardzo drogie. Większość kredytów udzielana jest na 15-30 dni. Pożyczka 200 zł na 15 dni kosztuje ok. 40 zł, co daje roczną rzeczywistą stopę oprocentowania ponad 8000 proc.!

d2za41v

Liczba osób korzystających z takich rozwiązań rośnie. W Providencie, największej w Polsce firmie z branży, liczba ta wzrosła w ciągu roku o ponad 50 tys. do 834 tys. Wartość udzielonych w 2011 kredytów wyniosła ok. 1,55 mld zł. Na koniec 2010 roku było to 1,44 mld zł. Wzrost odnotowała również białostocka firma Marka. Wartość udzielonych przez nią pożyczek wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z 2010 r. i przekroczyła 25 mln zł.

Wojciech Kwaśniak, zastępca szefa KNF, zapowiedział, że w III kw. komisja zamierza przeanalizować wpływ rekomendacji T na rynek regulowany i nieregulowany i nie wyklucza w niej korekt.

d2za41v

Podziel się opinią

Share
d2za41v
d2za41v