Trwa ładowanie...
d307j17

Polacy uczą się języków obcych dla pieniędzy

Chęć zdobycia ciekawszej i lepiej płatnej pracy jest dla Polaków najczęstszym powodem podjęcia nauki języków obcych. Motyw zarobkowy wskazuje aż 44% badanych. Dla 22% poznanie języka to sposób, by lepiej zrozumieć kulturę danego kraju, a 17% uczy się go w celach turystycznych - wynika z badań przeprowadzonych wśród studentów Europejskiej Szkoły Kształcenia Korespondencyjnego.

d307j17
d307j17

Pomimo że Polacy uczą się języków głównie z powodów praktycznych, nie brakuje też pasjonatów. Dla 17% ankietowanych nauka to po prostu ciekawe hobby.

_ Co roku prowadzimy badania powodów, dla których Polacy uczą się języków obcych. Choć są one w zasadzie niezmienne, czyli podniesienie kwalifikacji zawodowych, podróże i hobby, procenty rozkładają się różnie _– mówi Jerzy Gorzeń, dyrektor marketingu ESKK.

_ Na przykład wejście Polski do Unii Europejskiej, otwarcie granic i zachodnich rynków pracy spowodowało wzrost zainteresowania językami obcymi wśród osób, które chciały wyjechać w celach zarobkowych _– wyjaśnia Gorzeń. _ Najlepszym przykładem jest nagły wzrost zapotrzebowania na kursy norweskiego w 2007 roku, czyli w okresie, w którym na tamtym rynku pracy wprowadzono ułatwienia dla obywateli Polski. _

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów ESKK, co trzecia osoba ucząca się najpopularniejszego języka angielskiego przy jego wyborze kierowała się chęcią zdobycia lepszej pracy, co czwarta zaś wskazywała na jego przydatność podczas podróży.

d307j17

Wśród osób uczących się niemieckiego, drugiego w rankingu, przeważają pasjonaci (41% wskazań). Jednak co piąty badany wiąże z jego znajomością nadzieje na lepiej płatną posadę.

Co zaskakujące, osoby, które uczą się włoskiego, wśród powodów, dla których podjęły naukę na kursie tego języka najrzadziej wskazują jego przydatność podczas podróży. Większość z nich chce w ten sposób podnieść swoje kwalifikacje zawodowe (30%) lub rozwijać zainteresowania (40%).

Powody podjęcia nauki języka obcego różnią się w zależności od grupy wiekowej. Najwięcej pasjonatów jest wśród osób powyżej czterdziestego roku życia, gdzie niemal 40% badanych traktuje naukę języka jako hobby. Wśród osób, które nie ukończyły jeszcze dwudziestu pięciu lat hobbystą jest co piąty ankietowany. Osobom z przedziału 25–40 lat znajomość języka obcego bardzo często przydaje się podczas podróży (28%). Z kolei badani, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia taki powód wskazują czterokrotnie rzadziej.

Kobiety podchodzą do języków obcych bardziej praktycznie. Panie częściej wskazują na motyw zarobkowy oraz przydatność języków podczas wyjazdów zagranicznych. Mężczyźni częściej mówią o nauce jako o hobby i wykazują na chęć poznania kultury danego kraju. Podobnie jest z mieszkańcami wielkich aglomeracji, gdzie co trzeci badany opisywał naukę języka jako pasję. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości najważniejsze były powody zarobkowe.

d307j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307j17