Trwa ładowanie...

Politycy zarabiają za dużo!

Mają władzę, wpływy i jak widać - duże pieniądze. Politycy, bo o nich mowa, opływają w luksusy. Co miesiąc spływa na ich konto spora suma. Polacy uważają, że są przepłacani.

Politycy zarabiają za dużo!Źródło: AFP
d3yilrx
d3yilrx

Wszystko zaczyna się od obietnic, jakie składają ludziom przed wyborami. Kiedy jednak wezmą władzę w swoje ręce, zapominają o tym, co mówili wcześniej. Dostają służbowe mieszkania, samochody, a nawet samoloty. A jak widać, ich miesięczne pensje często wynoszą tyle, na ile zwykły człowiek musi pracować cały rok.

Serwis praca.wp.pl przeprowadził sondę wśród internautów. Na pytanie "Czy politycy i parlamentarzyści zarabiają za dużo?" odpowiedziało 22327 osób. Głosujący byli prawie w stu procentach zgodni. Politycy dostają zbyt wysokie pensje. 46 proc. internautów uważa, że trzeba obciąć diety posłom i senatorom, a 44 proc. sądzi, że politycy są przepłacani. „Biorą kasę, a nic nie robią”. Daje to 90 proc. głosów za tym, że politycy zarabiają zbyt wiele.

W mniejszości natomiast są ci, którzy uważają, że politycy zarabiają wystarczająco – 5 proc. głosów, oraz ci, którzy sądzą, że politycy muszą zarabiać dużo. Wysokie zarobki bowiem mają przeciwdziałać korupcji. Tylko 1 proc. głodujących nie ma zdania.

Według badań CBOS z 2009 r. niskie pozycje w hierarchii prestiżu zajmują przede wszystkim zawody i funkcje związane ze sprawowaniem władzy i polityką. Najwięcej ocen negatywnych uzyskał minister, działacz partii politycznej oraz poseł na Sejm. Niski prestiż rekompensowany jest jednak wysokimi zarobkami. Miesięczne uposażenie posła w 2009 roku wynosiło 9 892,3 PLN brutto. Jeśli dodamy do tego dietę poselską w wysokości 2 569,53 PLN brutto, to poseł zarobił miesięcznie, co najmniej 12 tys. PLN brutto (miesięczne uposażenie oraz dieta poselska zgodne z ustawą budżetową na rok 2009).

d3yilrx

- Wiąże się to z niskim zaufaniem społecznym do polityków – tłumaczy Przemysław Hirniak z Krytyki Politycznej - Wysokie zarobki należą się osobom kompetentnym i dobrze wykonującym swoje obowiązki. Natomiast politycy wciąż są uznawani za tych, którzy kierują wyłącznie egoistyczne pobudki, szybkie zrobienie kariery i arogancja, bez oglądania się na realizację wyborczych obietnic. Poza tym politycy są opłacani przez sferę budżetową, czyli z naszych podatków. Zaufanie społeczne bezpośrednio powinno przekładać się na wysokość zarobków. Przyglądając się pensji i kompetencjom polskiego polityka mamy sytuację dokładnie odwrotną.

Ile naprawdę zarabiają?

*Europosłowie *– kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zarabiają więcej niż polski prezydent i premier. Nikt ich nie kontroluje, nie sprawdza jak pracują.

*Burmistrz *średniego miasta zarabia nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

d3yilrx

Prezydent zarabia miesięcznie 20 137 złotych brutto. Mieszka w Belwederze. Przez całą dobę ma ochronę, do jego dyspozycji są limuzyny oraz samoloty.

*Donald Tusk (54 l.) *

Premier zarabia miesięcznie 19 155 zł brutto. Do tego mieszka w willi przy ul. Parkowej w Warszawie. Ma ochronę, samochody, samolot do dyspozycji.

*Zbigniew Ziobro (41 l.) *

Jego pensja to prawdziwe kokosy – wynosi ok. 30 tys. zł. Dodatkowo za każdy parlamentarny dzień dostaje się jeszcze ok. 1,3 zł diety. A na tych posiedzeniach spędza ok. 16 dni w miesiącu. Do tego dochodzą pieniądze na asystentów i biura.

JK

d3yilrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yilrx