Trwa ładowanie...
d139s6r

Polki kupują mniej

Aż 68 proc. Polek rezygnuje w kryzysie z większych zakupów, a 66 proc. ogranicza bieżące wydatki
Share
Polki kupują mniej
d139s6r

Okazuje się, że prawie połowa kobiet (46 proc.), ocenia swoją sytuację finansową jako gorszą w porównaniu z zeszłoroczną. Jedynie 7 proc. ankietowanych Polek określa swoją sytuację finansową jako lepszą niż rok temu.

Jak wynika z badania, oszczędności, którymi dysponują polskie gospodarstwa domowe, z reguły nie stanowią zabezpieczenia na wypadek utraty źródła bieżących dochodów. Badanie pokazuje, że 2/3 gospodarstw domowych nie posiada żadnych oszczędności. Rezerwę finansową ma jedynie 28 proc. gospodarstw domowych. Co 10. rodzina jest w stanie utrzymać się z niej w okresie do dwóch miesięcy, 7 proc. badanych może utrzymać się z oszczędności przez 3-5 miesięcy, a jedynie 6 proc. pół roku bądź dłużej. Z całej grupy badanych polek 5 proc. posiada rezerwę finansową, ale nie jest w stanie określić jaką.

Polki mają duży wpływ na decyzje dotyczące bieżących wydatków. W co drugiej rodzinie to kobiety decydują o tym, na co przeznaczać pieniądze, a w blisko 40 proc. zbadanych gospodarstw współdecydują.

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2009 r. metodą omnibusową na celowej próbie składającej się z 364 kobiet powyżej 18. roku życia, żyjących w gospodarstwach domowych, których miesięczny dochód nie przekracza 3500 zł, na zlecenie Providenta.

d139s6r

Podziel się opinią

Share
d139s6r
d139s6r