Trwa ładowanie...
d1pd2hq

Polsat i Agora wśród inwestorów, którzy dostali ofertę zakupu Heliosa

24.9.Warszawa (PAP) - Polsat i Agora oraz kilkudziesięciu innych
inwestorów branżowych i finansowych w Polsce oraz za granicą
otrzymało memorandum informacyjne w sprawie...

d1pd2hq
d1pd2hq

24.9.Warszawa (PAP) - Polsat i Agora oraz kilkudziesięciu innych inwestorów branżowych i finansowych w Polsce oraz za granicą otrzymało memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży Centrum Filmowego Helios. Do zamknięcia transakcji może dojść jeszcze w 2008 roku. Przejęciem operatora 21 kin na pewno nie jest zainteresowana Grupa ITI, właściciel Multikina.

Maciej Stec członek zarządu Grupy Polsat potwierdził, że takie memorandum trafiło do Polsatu.

"Otrzymaliśmy memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży Heliosa. Oferta jest trakcie analiz" - powiedział PAP Stec, nie odpowiadając, czy koncern medialny jest zainteresowany tą inwestycją.

Według nieoficjalnych informacji PAP oferta sprzedaży sieci 21 kin Helios trafiła też do Agory. Przedstawiciele spółki nie chcieli potwierdzić tych informacji, ani powiedzieć, czy wydawca "Gazety Wyborczej" jest zainteresowany tą ofertą.

d1pd2hq

Także przedstawiciele największego gracza na polskim rynku multipleksów Cinema City International odmówili komentarza w tej sprawie.

Natomiast prezes ITI Wojciech Kostrzewa powiedział PAP, że grupa nie chce kupić Heliosa.

"Nie jesteśmy zainteresowani przejęciem sieci Helios" - powiedział KOstrzewa.

Multikino, które przejęło w tym roku Silver Screen, ma obecnie 19 multipleksów.

Według nieoficjalnych informacji PAP zarówno w przypadku Cinema City, jak i Multikina, przejęcie Heliosa mogłoby napotkać problemy w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d1pd2hq

Obecnie Helios ma sieć 21 kin, w tym 15 multipleksów. W tym roku planowane są jeszcze 4 otwarcia.

Helios w listopadzie 2007 złożył prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Oferta publiczna obejmować miała poza istniejącymi akcjami nową emisję na otwarcie 13 nowych kin do 2011 roku. W wakacje spółka wycofała się z jednak planów wejścia na GPW.

Helios, po przejęciu w 2007 roku Kinopleksu, ma około 23-proc. udział w rynku multipleksów i pozycję trzeciego gracza, po Cinema City International i Multikinie.

d1pd2hq

Operator działa na polskim rynku kinowym od 1993 roku. W 2000 roku za 10 mln euro akcje Heliosa objęły fundusze venture capital: Nova Polonia Private Equity Fund LLC oraz FMO. Obecnie fundusze te posiadają 84 proc. akcji i zarządzane są przez grupę menedżerską Krokus PE. Pozostałe akcje należą obecnie do sześciu osób fizycznych.

W 2007 roku Helios osiągnął 110 mln zł przychodów ze sprzedaży, 24 mln zł EBITDA, oraz 7 mln zł zysku netto.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ ana/

d1pd2hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pd2hq