Trwa ładowanie...

Polska jajami stoi

Aż cztery na dziesięć zniesionych przez polskie kury jaj ląduje na zagranicznych stołach. Polska jest dziś potentatem w jajecznej produkcji.

Share
Polska jajami stoi
Źródło: AFP
d1mumz9

Statystyczny Polak rocznie zjada aż 166 sztuk jajek. Spożycie tradycyjnie wzrasta przed Wielkanocą. Nic dziwnego, że nasze firmy musiały stać się jednym z liderów w produkcji jaj w Europie. W zeszłym roku polskie nioski zniosły około 9 miliardów sztuk jaj spożywczych. Do tego dochodzi około miliarda jaj wylęgowych, czyli tych z których zostaną wyhodowane kury.

Niestety, w ostatnich latach produkcja stopniowo spadała. W 2010 r. wyprodukowano ponad 11 mld sztuk. Co jednak istotne aż 43 proc. polskich jaj trafia na eksport. Pod tym względem jesteśmy jednym z liderów w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko rolniczy giganci: Francji, Hiszpania, Niemcy i Włosi.

- Konsumentami polskich jaj są w 97 proc. kraje Unii Europejskiej. Niezmiennie od kilku lat trafiają one głównie do Niemiec, Holandii i Włoch, co stanowi około 70 proc. całego eksportu - mówi Marek Wcisło z firmy analitycznej Kompass Poland.

d1mumz9

Jak dodaje w zeszłym roku wyjątkowo wzrosło znaczenie naszych południowych partnerów handlowych. Udział Włoch w wartości polskiego eksportu wzrósł z 3 proc. aż do 16 proc. W tym czasie eksport na tereny pozostałych krajów zbytu uplasował się na poziomie: 4 669 ton do Francji, 2 883 ton na teren Słowacji, 2 875 ton do Bułgarii i 2 415 ton do Czech.

Nasze największe fermy mają moce przerobowe pozwalające na wyprodukowanie aż 5,5 miliona jaj w ciągu tylko jednego dnia! Głównym jajecznym zagłębiem jest Wielkopolska, Mazowsze oraz południe kraju.

Według danych Krajowej Rady Drobiarstwa średnia cena jaj w 2013 roku wyniosła w hurcie niecałe 32 grosze. Od początku tego roku ich wycena spadała. Jednak z danych Ministerstw Rolnictwa wynika, że w ostatnich tygodniach trend się odwrócił. Podczas gdy na początku marca jaj w rozmiarze L kosztowały ok. 30 zł za 100 sztuk, to obecnie jest to już niemal 34 zł.

Eksperci twierdzą jednak, że takie wahania nie będą miały wpływu na ceny jaj w sklepach. O szczegółach można przeczytać w Wielkanocnym Koszyku WP.PL.

d1mumz9

Podziel się opinią

Share
d1mumz9
d1mumz9