Trwa ładowanie...
d3nn8un

Polska kredytuje reżim białoruski?

Polski Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli państwowemu Biełarusbankowi ok. 47 mln euro kredytu - informuje we wtorek białoruski niezależny portal ekonomiczny AFN w tekście pod tytułem "Polska kredytuje reżim białoruski". BGK wyjaśnia, że kredyt trafi do polskiej firmy.

Share
d3nn8un

Według portalu porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Warszawie 22 grudnia, czyli - jak podkreśla AFN - trzy dni po brutalnym rozbiciu opozycyjnej demonstracji po wyborach prezydenckich na Białorusi oraz po ostrym potępieniu tych wydarzeń m.in. przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. AFN pisze, że kredyt zostanie przeznaczony na budowę drugiej części kompleksu hotelu "Wiktoria" w Mińsku, która rozpocznie się w kwietniu 2011 r.

Rzecznik BGK Piotr Stalęga powiedział, że pieniądze to kredyt dla polskiej firmy, która hotel wybuduje. - W banku funkcjonuje rządowy program wsparcia eksportu, udostępniający linie kredytowe na inwestycje czy wymianę handlową, realizowane przez polskich przedsiębiorców. W tym roku zrealizowaliśmy już ponad 60 transakcji, ostatnią była transakcja na finansowanie hotelu, który będzie zbudowany przez giełdową spółkę Unibep - powiedział Stalęga.

Program jest przeznaczony dla przedsiębiorców działających w krajach "ryzyka nierynkowego", czyli m.in. byłych krajach WNP, afrykańskich, generalnie spoza OECD - wyjaśnił rzecznik.

d3nn8un

Umowę kredytową na 45,4 mln euro z Bełarusbankiem BGK podpisał 22 grudnia. - Polska firma Unibep z Bielska Podlaskiego wygrała przetarg na budowę tego hotelu. Pokonała Chińczyków i Turków. Głównym argumentem za wyborem polskiego wykonawcy było dostarczenie finansowania, które zostało zorganizowane w ciągu czterech miesięcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił wtedy wiceprezes BGK Jerzy Kurella.

Unibep zawarł ten kontrakt z białoruską firmą "Biznes-centr Stolica" z Mińska - dodał wiceprezes. Podkreślił też, że w ramach rządowego programu BGK współpracuje z ok. 30 bankami na całym świecie.

Dyrektor ds. rynków wschodnich w firmie Unibep, Mariusz Chabrowski, mówił PAP przy okazji podpisania umowy między bankami, że całkowita wartość tej inwestycji to prawie 48 mln euro i że chodzi o budowę hotelu czterogwiazdkowego z 300 pokojami oraz parkingu hotelowego.

d3nn8un

Podziel się opinią

Share
d3nn8un
d3nn8un