Trwa ładowanie...
d1d7udp
Gospodarka

Polska motorem wzrostu w UE

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - powiedział w piątek na zakończenie krynickiego Forum wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen.
Share
d1d7udp

Verheugen został uhonorowany nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Forum trwało od środy; zgromadziło ponad 900 panelistów i 2 tys. gości, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas debat ekonomiści i politycy zastanawiali się m.in. nad przyszłością świata, a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej po kryzysie gospodarczym.

_ Przystąpienie nowych krajów do UE pomogło nam również w trakcie wciąż toczącego się kryzysu gospodarczego _ - powiedział Verheugen. Zauważył, że gospodarka nie jest już w fazie głębokiego spadku, ale stabilizuje się.

d1d7udp

_ Niektóre z krajów członkowskich, które mają zdrową polityką makroekonomiczną, są w znacznie lepszej kondycji niż inne _ - podkreślił. Do tych pierwszych zaliczył Polskę, a także Czechy, Słowację i Słowenię.

Zdaniem Verheugena, trudności krajów regionu takich jak Łotwa, Bułgaria czy Węgry są efektem połączenia "uderzenia kryzysu i braku reform strukturalnych".

_ Siła Polski służy też innym krajom członkowskim _ - zauważył wiceprzewodniczący. Podkreślił, że będąc w UE kraje lepiej radzą sobie z kryzysem niż każde z osobna, ze względu na wspólny rynek i koordynację działań antykryzysowych.

_ Cieszymy się, że mamy jasny, paneuropejski pogląd, jak regulować rynki finansowe" - powiedział Verheugen. "Odrobiliśmy pracę domową, a kryzys pokazuje, że integracja pomaga pokonywać trudności i jest rozwiązaniem, a nie problemem _ - zaakcentował.

d1d7udp

Podziel się opinią

Share
d1d7udp
d1d7udp