Trwa ładowanie...

Polska może być liderem w centrach wiedzy

Polska ma szansę stać się jednym z trzech krajów na świecie, w którym zlokalizowanych będzie najwięcej zaawansowanych centrów wiedzy - uważa cytowany przez "Puls Biznesu" Jacek Levernes, prezes centrów usług Hewlett-Packard w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz szef Zrzeszenia Liderów Usług Biznesowych.

Share
Polska może być liderem w centrach wiedzy
Źródło: Jupiterimages
d1tawhx

Centra takie świadczą usługi dotyczące np. wspierania decyzji w globalnych koncernach. Światowym liderem w tej dziedzinie są Indie, a my możemy z powodzeniem konkurować z W. Brytanią, Irlandią i Chinami.

Ściągnięcie centrów wiedzy (KPO - knowledge process outsourcing oraz DS - decision support) to dla Polski szansa na skok rozwojowy i prawdziwe przejście od produkcji do usług. Miejsca pracy w centrach można porównać do etatów w ośrodkach badawczo-rozwojowych, a sektor rośnie o 15-20 proc. rocznie. W Polsce przyrost może sięgnąć 50-70 proc. rocznie, co niedługo mogłoby przysporzyć 7-10 tys. etatów - szacuje Jacek Levernes.

Tymczasem Ministerstwo Finansów uważa, że sektor ten dobrze się rozwija, w związku z czym proponuje m.in. odebranie tej branży możliwości korzystania z ulg podatkowych możliwości korzystania z ulg podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych. Natomiast resort gospodarki zamierza utrzymać i rozwijać system zachęt.

d1tawhx

Podziel się opinią

Share
d1tawhx
d1tawhx