Trwa ładowanie...
d3gyecz

Polska może wnioskować o zwiększenie limitu FCL o 4,6 mld USD - DGP

31.12. Warszawa (PAP) - W jednym z możliwych scenariuszy Polska może wnioskować o zwiększenie limitu wygasającej w styczniu elastycznej linii kredytowej (FCL) o 4,6 mld USD -...

Share
d3gyecz

31.12. Warszawa (PAP) - W jednym z możliwych scenariuszy Polska może wnioskować o zwiększenie limitu wygasającej w styczniu elastycznej linii kredytowej (FCL) o 4,6 mld USD - poinformował Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródło rządowe.

"Wpisana do niego (wniosku do MFW - PAP) kwota FCL nie będzie niższa niż poprzednia. Pod uwagę brany jest też scenariusz, w którym limit linii miałby się zwiększyć. Według jednej z wersji o ok. 3 mld SDR (...). Stanowi to równowartość 4,6 mld dol" - powiedziało źródło rządowe cytowane w poniedziałkowym DGP.

"W tym wariancie Polska miałaby dostęp do 34,6 mld dol" - dodało.

d3gyecz

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

20 grudnia 2012 r. David Lipton, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW, poinformował, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy podejmie na początku 2013 roku szybkie działania dla wydłużenia dla Polski dostępu do elastycznej linii kredytowej.

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Na dzień 20 grudnia do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 19,166 mld SDR.(PAP)

fdu/ jtt/

d3gyecz

Podziel się opinią

Share
d3gyecz
d3gyecz