Trwa ładowanie...
dmlu5ol

Polska nadal spełnia kryteria przyznania FCL - Zajdel-Kurowska z MFW

24.11. Warszawa (PAP) - Mimo problemów z finansami publicznymi, Polska nadal spełnia warunki przyznania FCL z MFW - powiedziała przedstawicielka Polski w MFW Katarzyna...

dmlu5ol
dmlu5ol

24.11. Warszawa (PAP) - Mimo problemów z finansami publicznymi, Polska nadal spełnia warunki przyznania FCL z MFW - powiedziała przedstawicielka Polski w MFW Katarzyna Zajdel-Kurowska. MFW ocenia, że polski deficyt fiskalny w 2009 roku wynisie 6,1 proc. PKB, a w 2010 roku 6,9 proc. PKB.

"Kilkanaście dni temu MFW sprawdzał, czy Polska jeszcze spełnia kryteria przyznania tej linii (FCL - PAP). Pomyślnie przeszliśmy ten przegląd. (...) to jest przegląd standardowy. Przechodzi go każdy kraj, który ma FCL" - powiedziała na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Zajdel-Kurowska.

W maju Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Polsce 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL).

Do dyspozycji Polski pozostaje cała kwota w wysokości 13,69 mld SDR.

dmlu5ol

MFW ocenia, że polski deficyt fiskalny w 2009 roku wynisie 6,1 proc. PKB, a w 2010 roku 6,9 proc. PKB.

"Według prognoz funduszu, polski deficyt fiskalny będzie w tym roku znacznie większy, niż spodziewano się tego w maju, gdy Polska występowała o udostępnienie linii. Dziś MFW ocenia, że nasz deficyt wyniesie 6,1 proc. PKB. W przyszłym roku może to być 6,9 proc. PKB. Mimo tych prognoz Polska w dalszym ciągu może korzystać z FCL - przynajmniej do maja przyszłego roku" - powiedziała.

"MFW podkreśla, że ważną kotwicą dla stabilności finansów publicznych w Polsce są progi ostrożnościowe dla długu publicznego, które są zapisane w polskim prawie. Ustanowienie tych progów to dla funduszu argument, że nie ma obawy o to, że Polska lawinowo i bez żadnej kontroli zwiększy deficyt, a tym samym dług. MFW wie, że polski rząd byłby zmuszony do podjęcia dość bolesnych działań, jeśli progi zostałyby przekroczone" - dodała.

Zdaniem Zajdel-Kurowskiej, jeśli dług publiczny przekroczy w 2010 roku 55 proc. PKB i zadziałają procedury ostrożnościowe, może to uwiarygodnić polski system fiskalny.

dmlu5ol

"Instytucje międzynarodowe miałyby dowód na to, że zapisy na ten temat w ustawie o finansach publicznych nie są puste. Ale uruchomienie programu naprawczego zapewne spowodowałoby obniżenie prognoz wzrtostu gospodarczego" - powiedziała.

Zajdel-Kurowska uważa, że niewiarygodny plan konsolidacji finansów publicznych, przygotowywany przez rząd, może spowodować problemy z finansowaniem deficytu.

"Może spaść popyt na papiery skarbowe, albo będą one sprzedawane z dużą premią. To oznacza problemy z finansowaniem deficytu. Złoty może się osłabić, bo dojdzie do tego odpływ kapiału z innych polskich aktywów" - powiedziała. (PAP)

nik/ morb/

dmlu5ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmlu5ol