Trwa ładowanie...
d41v4qb

Polska powinna w pierwszej poł. '11 spełniać kryt. inflacyjne z Maastricht - Kotecki

31.08. Warszawa (PAP) - Polska powinna w pierwszej połowie 2011 roku zacząć spełniać kryterium inflacyjne zapisane w traktacie z Maastricht - uważa Ludwik Kotecki, wiceminister...

d41v4qb
d41v4qb

31.08. Warszawa (PAP) - Polska powinna w pierwszej połowie 2011 roku zacząć spełniać kryterium inflacyjne zapisane w traktacie z Maastricht - uważa Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro.

"Na podstawie wiosennych prognoz Komisji Europejskiej szacujemy, że Polska może ponownie wypełniać to kryterium w I-II kwartale 2011 r." - napisał Kotecki w odpowiedzi na poselską interpelację.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez resort finansów w sierpniowym wydaniu "Monitora konwergencji nominalnej" dane z czerwca 2010 r. wskazują, że Polska nie wypełnia kryterium stabilności cen: wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen osiągnęła poziom 1,5 proc., podczas gdy średnioroczna dynamika cen konsumenta w Polsce ukształtowała się na poziomie 3,5 proc.

Kotecki podkreśla także, że intencją rządu jest dążenie do możliwie szybkiego przyjęcia euro.

d41v4qb

"Mając na uwadze bardzo wysoki stopień niepewności co do kształtowania się przyszłej sytuacji gospodarczej, określenie aktualnie precyzyjnej daty wprowadzenia euro w Polsce byłoby obarczone bardzo dużym ryzykiem" - uważa wiceminister finansów.

"Niezrealizowanie jednoznacznie wyznaczonego terminu miałoby bowiem konsekwencje w postaci obniżenia wiarygodności strategii integracji walutowej Rzeczypospolitej Polskiej ze strefą euro i związanych z tym niekorzystnych skutków gospodarczych" - dodaje.

Kotecki zaznacza także, że aktualnie, w celu optymalnego przygotowania Polski do wprowadzenia europejskiej waluty kontynuowane są niezbędne przygotowania pozwalające na przyjęcie euro tak szybko, jak to będzie możliwe. (PAP)

bg/ ana/

d41v4qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41v4qb