Trwa ładowanie...
media
04-03-2013 08:30

Polska skazana na imigrantów

Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu – głównie Ukraińców – przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce

Polska skazana na imigrantówŹródło: Thinkstock
d2lngm5
d2lngm5

Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu – głównie Ukraińców – przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce. To o 80 tys. więcej niż rok wcześniej – informuje "Rzeczpospolita".

Do tych danych resortu pracy uzyskanych na podstawie oświadczeń przedsiębiorców, trzeba dodać ogromną szarą strefę, która pewnie też wzrosła – podkreśla gazeta.

Ale według ekspertów nawet tak liczne przyjazdy to kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z raportu fundacji Energia dla Europy, z którym zapoznała się "Rz", aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób.

"Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej" – ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. I wylicza: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy.

Jak zaznacza, coraz więcej emigrantów porzuca więc nasz kraj i wyjeżdża do Włoch czy Hiszpanii. A tam mogą liczyć częste abolicje, które umożliwiają im zalegalizowanie pobytu na obczyźnie – mówi Iglicka.

MA

d2lngm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lngm5