Polska wśród pozyskujących najwięcej energii odnawialnej z drewna
Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna i jego odpadów; Polska znalazła się w grupie czterech krajów unijnych, które w ten sposób pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej - wynika z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu.
W 2010 r. energia uzyskana z naturalnego surowca, jakim jest drewno, stanowiła 5 proc. całkowitego zużycia w "27". Była czołowym źródłem energii odnawialnej, dostarczając jej prawie połowę.
W UE najwyższy udział drewna i jego odpadów w całkowitym zużyciu energii miała Łotwa (27 proc.), Finlandia (21 proc.), i Szwecja (19 proc.). Po drugiej stronie bieguna z udziałem mniejszym niż 1 proc. znalazł się Cypr, Luksemburg, a także Wielka Brytania. Polska z wynikiem 5,8 proc. jest nieco wyżej niż średnia unijna.
Eurostat podkreśla, że energia z drewna i jego odpadów jest w większości krajów UE głównym źródłem jeśli chodzi o zasoby odnawialne. W tym przypadku nasz kraj z wynikiem 81 proc. należy do czołówki europejskiej. Więcej procent energii odnawialnej uzyskuje się z drewna jedynie w Estonii (96 proc.), Litwie (88 proc.) i Finlandii (85 proc.).
Mniej niż jedną czwartą energii odnawialnej pozyskują z drewna Włochy (24 proc.) i Cypr (13 proc.).
Polska, wytwarzając rocznie 37,2 mln kubików drewna (jednostka miary odpowiadająca metrowi sześciennemu stosowana w leśnictwie), należy do 5 krajów UE produkujących najwięcej drewna. Przed nami są Szwedzi, Niemcy, Francuzi i Finowie.