Polska Żegluga Morska pozostanie przedsiębiorstwem państwowym
W piątek Sejm poparł jednogłośnie poprawkę
Senatu do nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji,
dzięki której Polska Żegluga Morska (PŻM) pozostanie
przedsiębiorstwem państwowym.
Sejm poparł jednogłośnie poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, dzięki której Polska Żegluga Morska (PŻM) pozostanie przedsiębiorstwem państwowym.
Przed przyjęciem poprawki ustawa umożliwiała komercjalizację PŻM.
Uchwalona pod koniec listopada przez Sejm nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego ma zapewnić ministrowi skarbu instrumenty pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej polityki prywatyzacyjnej.
Aby zwiększyć społeczną akceptację dla procesów prywatyzacyjnych, wprowadzono zasadę jawności. Ma temu służyć m.in. karta prywatyzacyjna, w której będą upubliczniane informacje o prywatyzacji.
Karta będzie zamieszczana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra skarbu. Ma ona zawierać informacje m.in. o nabywcy - nazwę firmy, jej formę prawną, siedzibę oraz gwarantowaną przez nabywcę wartość zobowiązań inwestycyjnych.
Celem zmian jest również usprawnienie procesu komunalizacji. Chodzi o bezpłatne przekazywanie należących do SP akcji lub udziałów jednostkom samorządu terytorialnego. Komunalizacja ma dotyczyć spółek, których działalność jest związana z zadaniami, realizowanymi przez lokalny samorząd.
Nowelizacja przewiduje również utrzymanie prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji w spółkach, które zostaną nieodpłatnie zbyte przez Skarb Państwa na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto celem zmian jest łatwiejsze wyzbywanie pakietów mniejszościowych SP w taki sposób, aby nie wymagało to zgody Rady Ministrów.